Öğretmen Diyarı

Korsan kitaba ilk ceza

Milyon dolarlık cirolara ulaşan korsan kitapsektöründe bugüne kadar yakalanan korsanların -birkaç kişi dışında- hapse girmemiş olması, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun hala Avrupa Birliği (AB)’ne uyumlu hale getirilememesi, korsanları daha da cesaretlendirdi. Mahkemeler tarafından “hükmün açıklanmasının geriye bırakılması” nedeniyle sürekli serbest bırakılan korsanlar, işi Matbaacılar Sitesi’nde ofis açmaya kadar vardırdı.

Ancak İstanbul Anadolu Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi, piyasa değeri 40-50 bin lirayı bulan 20 bin 900 kitapla yakalanan İstanbul’un en büyük korsancılarından Ali Y.’yi 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, aynı suçtan 3 dava dosyası daha bulunan Ali Y. hakkında ‘yeniden suç işlemeyeceği yönünde olumlu kanaat oluşmadığından’ ‘hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına yer olmadığına’ karar verdi.

Doğan Egmont Yayıncılık, Remzi Kitabevi, Yakamoz Kitap, Alfa Basım Yayın, Yayıncılar Meslek Birliği, Martı Yayıncılık, Artemis Yayınları, Okuyan Us Yayın, Epilson Yayıncılık, Koridor Yayıncılık, Neden Kitap, Goa Basım Yayın, Pegasus Yayınları, İletişim Yayınları, Timaş Yayınevi ve Altın Kitaplar Yayınevi’nin müşteki olduğu davada korsana hapis cezası çıkmış oldu.

Türkiye genelindeki mahkemelerde üye yayınevlerinin korsan davalarını takip eden Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu, yaptığı açıklamada “Bugüne kadar görülen davalarda mahkemeler ‘hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına’ karar verdiği için korsancılar serbest bırakılıp kaldıkları yerden korsan işlerini sürdürüyorlardı. Mahkemelerin bu yöndeki verdikleri kararlar nedeniyle korsancılar cesaret buluyorlardı. Bu yüzden kolluk kuvvetleriyle yaptığımız başarılı operasyonlar korsanı bir türlü bitiremiyordu. Korsana verilen hapis cezalarının uygulanamaması yüzünden şirin bir suçmuş gibi gösterilen korsan kitap suçlarında İstanbul Anadolu Fikri ve Sınai Haklar Ceza Mahkemesi’nin bu tarihi kararının emsal olmasını temenni ediyoruz.” dedi

bugün
Anahtar Kelimeler:
korsan kitaba ilk ceza

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol