Öğretmen Diyarı

Korkunç itiraf

Alp Gürkan, ‘Yaşam odası zorunlu değil ama olsa kimse ölmezdi’ dedi.

 

SOMA madeninde yaşanan faciadan tam 4 gün sonra işletme sahibi ve yöneticiler basının karşısına çıktı. Madenin sahibi Alp Gürkan ve yöneticiler, ihmalleri olmadığını belirtse de ‘yaşam odaları’ hakkındaki açıklamaları dikkat çekti. Yöneticiler, “Madende o an yaşam odası yoktu” derken Gürkan, “Bu kaza 3-4 ay sonra olmuş olsaydı yaşam odası kurulduğu için bu insanlar kurtulurdu” itirafında bulundu.

 

300’e yakın madencinin hayatını kaybettiği Soma’daki facianın dördüncü gününde işletme sahibi ve yetkililer ilk kez konuştu. Soma Madencilik A.Ş. Eynez İşletmesi’nde gerçekleşen toplantıda basının karşısına çıkan Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan, Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik ve İnsan Kaynakları Müdürü Celalettin Gökaşan soruları yanıtladı. “Salı günü işletmeden gelen habere   şahsen inanamadım. Olması imkansız bir şeyden bahsediyorlardı” diyen Alp Gürkan, “Kazayı anlamakta güçlük çekiyorum” dedi.  

 

KÂR MARJI YÜKSEK DEĞİL

 

“Canım yanıyor, içim yanıyor” diyen Gürkan,  konuşması sırasında gözyaşlarını tutamadı. Gürkan 1984’te işletmeye başladığı Soma madeninde gelirlerinin teknolojinin geliştirilmesine harcadığını da söyledi. Kâr marjının yüksek olmadığını söyleyen Gürkan, “Yüzde 10-15’i geçmez. İşletmeleri mekanize hale getirdiğimiz için maliyetleri düşürdük” diye konuştu.

Toplantıda en uzun tartışmayı ise günlerdir merak uyandıran madende yaşam kurtarabilecek ‘yaşam odalarının’ var olup olmadığı sorusu oluşturdu. İşletme Müdürü Akın Çelik madende 500 işçi kapasiteli iki tane yaşam odası olduğunu belirterek, “Siz madencinin yerinde olsanız odaya mı gidip beklersiniz yoksa dışarı mı kendinizi atarsınız? Ben olsam dışarı çıkarım” dedi. Daha sonra kroki üzerinde söz alan Genel Müdür Ramazan Doğru ise bu odaların daha önceki mevcut sığınağın oradaki kömür çıkartma işleminin bittiği için işlevsiz hale geldiğini ve yeni bir alan yaratmak için çalışma yürüttüklerini söyledi. Doğru,  “Biz yaşam odasını en yoğun çalıştıkları yerde kurduk. Daha sonra aşağılara geçtik. Biz buradakini söktük aşağıda yeni bir oda hazırlıyoruz. Bu oda 18-24 saat arasında yaşam şansı veriyor. Yani biz mevcut yaşam odasını sökmüştüm ve o an yoktu” dedi.  Alp Gürkan ise yaşam odalarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu odalar kömür içinde değil ana taşın içinde yapılır. Aksi takdirde yangında odanın içinde olan insanlar yanar. Yaşam odası üretimin ağır olduğu yere yakın yapılır. 

Bu kaza 3-4 ay sonra olmuş olsaydı bu insanlar yaşam odası olduğu için kurtulacaktı. Ama kanunen yaşam odası zorunluluğu yok.”

Toplantıdan notlar

Maden sahası içinde bulunan işletme binasında yapılan toplantıda yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Basın mensupları üç jandarma nokrasında sarı basın kartı göstererek içeri alındı. 

İki saat süren toplantıda yerli ve yabancı çok sayıda basın mensubu bulundu.

Zaman zaman gerginlik ve karmaşa yaşandı. Toplantıda bulunan Şirket görevlileri zaman zaman basın mesnsuplarına sözlü müdahalede bulundu. Günlerdir biriken o kadar çok soru vardı ki toplantıda sorular ardı ardına gelince büyük karmaşa oldu.

Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan konuşması sırasında gözyaşlarını bir ara tutamadı.

 

Maliyetleri nasıl düşürdünüz?

 

Toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan’a daha önceki demeçleri hatırlatılarak maliyetleri nasıl düşürdükleri soruldu. Gürkan, ihale sürecini anlatarak işletmenin mekanize edilmesine işaret etti. Dünyada sektörde klasik kazma kürek üretiminin tamamen kalktığını söyleyen Gürkan, “İşçi sağlığına engel açısından işletme her türlü göçüğe karşı emniyetlidir. O zaman kâr etseydi zaten kamu kurumu özelleştirmeye gerek duymazdı” dedi.

Başbakan’la ilk kez el sıkıştım

SOMA Holding Yönetim Kurulu Alp Gürkan, yakınlara tazminat konusunda şirkete talimat verdiğini, aileler ve çocukların tahsiliyle ilgili proje yaptıklarını söylerken, işletmeyi sürdürüp sürdürmeyeceği sorusuna ise “Devretmeyeceğim, hayatım bu sektörde geçti” yanıtını verdi.  Hükümetten herhangi bir tepki gelmediğini de söyleyen Gürkan, “Bana hükümetten tepki yok. Geçmiş olsun dediler. Hayatımda ilk defa başbakanla burada el sıkıştım. En ufak bir ilişkimiz yoktur” diye konuştu.

 

Hürriyet

Anahtar Kelimeler:
Korkunç Itiraf

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim