Öğretmen Diyarı

Kopya İle Memur Olanların Yerine 2010 KPSS Puanıyla Mı Personel Alınacak?

KPSS mağdurları, 6 ön gün önce imza kampanyası başlatmıştı. 2010 KPSS mağdurlarının durumunu bu haberimizde değerlendireceğiz.

6 Gün Önce Başlatılan İmza Kampanyası’nın Metni

“Bilindiği gibi 2010 KPSS soruları FETÖ terör örgütü tarafından çalınarak yandaşlarına servis edilmiştir. Örgüt üyeleri tarafından yüksek netler yapılmış, puanları standart sapmayı etkilemiş ve hakkıyla sınava giren kişilerin sınav sonuçları olumsuz etkilenmiştir. Böylece devlet kadrolarına emek verenler değil hırsızlık yapanlar yerleşmiştir. Devlet kadrolarına sızmak için yapılan bu adaletsizlik ile gecesini gündüzüne katarak çalışanların hakkına girilmiştir. 2010 yılından beri bu haksızlığın giderilmesi için görevden alınmalar gerçekleşti ve gerçekleşmeye devam ediyor. Adalete en çok ihtiyacımız olan şu günlerde, yaşanan 2010 KPSS mağduriyetinin de giderilmesi gerekiyor. Örgüt üyeleri tarafından boşalan kadrolara 2016  KPSS ya da açıktan atama ile alımların yapılması bizler için yeni bir adaletsizlik oluşturacaktır. Boşalan kadrolar şimdiye kadar hiçbir devlet kurumuna atanamamış ve örgüt üyeliği olmamış bizlerin hakkıdır. Milletçe kenetlendiğimiz şu sıkıntılı günlerde KPSS 2010 davasının son aşamasının da adil bir şekilde neticelenmesini istiyoruz.”

2010 KPSS Puanıyla Atananların Görevine Son Mu Verilecek?


 Aradan 6 yıl geçmiştir. 2010 puanıyla tüm kurumlar personel almıştır. Hakkıyla atananlarla ilgili bir sıkıntı olmayacaktır. Atananların tamamının görevine son verileceği doğru değildir. 2010 KPSS'yle ilgili şüpheli olanlar veya paralel bağlantılı olanların elbette mesleğine son verilecektir. 2010 KPSS kopya mağdurlarıyla ilgili devletin haber ajansı hem genel seçimler öncesinde hem de şimdi mağduriyet haberleri yapmaktadır. 2010 mağduriyeti, 2012, 2014, 2016'ya girenlerin de kaderini etkilemiştir. Hatta 2013,2015 KPSS'ye girenlerin de kaderi etkilenmiştir. 

Bundan Sonra Neler Olabilir?

Özellikle 2010 KPSS iptal edildiğine göre 2010 KPSS'ye girip de mağduriyet yaşayanlar için görevden atılanların yerine 2010 puanıyla personel alınabilir, 2010'da sınava girenlerin tamamına iş verelim diye bir şey de imkansız. 2010 KPSS iptalinin ardından atananların tamamının meslekten atılmasını önleyecek düzenleme de zaten yapılacaktır

                     PERSONEL ALIMI OLASILIKLARI

1

2010 KPSS’ye göre kopya olaylarına bulaşan ve meslekten çıkarılanların yerine mahkeme kararı gerekçe gösterilerek 2010 KPSS puanına göre personel alınabilir.

2

Darbe girişimin ardından meslekten atılanların yerine de mevcut geçerli KPSS puanıyla personel alımı yapılacaktır. DPB’nin konuyla ilgili resmi açıklaması vardır.

3

2010 KPSS iptali dışında 2012 ve 2014 KPSS’yle ilgili bir iptal söz konusu olmadığı için 2012 ve 2014 Lisans puanları geçerliliğini yitirmiş olup bu puanlarla hukuken bir personel alınması mümkün değildir.


2010’da KPSS Ön Lisans ve Orta Öğretime Girenler İçin Sıkıntı Var Mı?
2010 GK-GY testi iptal oldu, iptal edilen sadece lisans sınavıdır. Ön Lisans ve orta öğretim puanıyla kamuya girenler için herhangi bir durum yok.

Özetle; Şimdi 2010 KPSS’ye göre  iki mağdur grubumuz var. Birincisi kopya çekenler yüzünden atanamayanlar, ikincisi sınav iptali yüzünden 2010 puanıyla atananlar. 2010 KPSS’de sorular çalındığı için kopyayla memur olanların meslekten atılıp yerine 2010 puanıyla personel alımı yapılabilir. Mahkeme kararı gerekçe gösterilerek 2010 mağdurlarına bu şekilde kadro ayrılabilir. 

Aynı zamanda hakkıyla atananların mağduriyet yaşamaması için de düzenleme yapılacaktır. Yani her iki mağdur grubuna yönelik adımlar atılması muhtemeldir. Darbe girişimi sonrasında meslekten atılanlar için de mevcut geçerli KPSS puanıyla alımlar yapılabilir, bunu da zaten DPB resmi açıklamayla duyurmuştu.


Kaynak.
www.kamupersoneli.net” 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim