Öğretmen Diyarı

Konut ve araba fiyatlarına % 30 zam gelecek

17 Aralık'tan bu yana süren operasyonun ardından dolar ve Euro'daki yükseliş birçok sektörü de olumsuz etkilemeye başladı. Şirketler yeni yıl öncesi kampanyalarla satışlarını arttırmaya çalışsa da Euro ve doların yükselmesiyle ürünlerine zam yapmaya hazırlanıyor.


Bu sektörlerin başını ise otomotiv, gayrimenkul, tüketici elektroniği ve perakende çekiyor. Otomotivde sektör temsilcileri fiyatların ilk etapta yüzde 5 artacağına dikkat çekiyor. Gayrimenkul sektörü fiyatları revize etmeye hazırlanırken, tüketici elektroniğinde ürünlere yüzde 10 zam bekleniyor.


OTOMOTİV


Yeni modellerde yüzde 10 artış


DÖVİZ kurundaki yaşanan hızlı yükseliş, 2013 yılını rekorla kapatmaya hazırlanan otomotiv sektörünü önümüzdeki yıl vuracak. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce, yaşanan gelişmelere bağlı olarak önlerini göremediklerini belirterek, "Biz zaten 2014 yılının Fed'in tahvil alımını azaltacağını açıklamasına bağlı olarak kötü geçeceğini öngörüyorduk. Şimdi operasyona bağlı olarak artan döviz kuru bu durumu daha da olumsuz bir noktaya götürecek gibi. Kısa vadede otomotiv markaları kur artışını merkezlerden aldıkları destekle tolere etmeye çalışacaklardır" dedi. Otomotiv firmaları yetkilileri ise eldeki stoklara bağlı olarak Ocak ayında otomobil fiyatlarının ilk etapta en az yüzde 5 zamlanacağını belirterek, "2014 yılı modellerin fiyatları ise en az yüzde 10 zamlanır" dedi.


GAYRİMENKUL

Konut fiyatları revize edilecek


SİYASİ gelişmelere paralel olarak yükselen dolar ve Euro inşaat pazarında da etkisini gösterecek. Kurların son şeklinin kabul edilemez olduğunu belirten Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, gelinen noktada inşaat şirketlerinin zarara uğrayacağını söyledi. Döviz artışının konut alacaklar için iyi bir fırsat olduğunu dile getiren Çelik, "İnşaat maliyetler 1.70 kuruna göre yapıldı. Şimdilerde 2.10'lardayız. 2-3 ay içinde şirketler yeni maliyetlerine göre fiyatlarını revize edecek. Konuta yüzde 15-20 zam gelecek" dedi. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, döviz hareketleri konut satışlarına direk ve dolaylı etki yapacağını söyledi.


PERAKENDE


Dar gelirli frene bastı


SON dönemlerdeki gelişmelerden etkilenen perakende sektörün de daralma yaşanıyor. Sektör temsilcileri, "Genel olarak piyasanın çok daha canlı olması gerekiyordu. Havaların soğuması aralık ayını ancak buldu. Yılbaşı alışverişleri için insanların sokaklara çıkması gerekiyordu. Fakat özellikle orta ve dar gelirlilerin ciddi biçimde frene bastığını görüyoruz" dedi. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) YÖnetim Kurulu Üyesi Sinan Öncel, 10 günü aşkın süredir devam eden gelişmelerin perakende sektörüne etkisini ise şöyle değerlendirdi: "İnsanlar birkaç gün bekleyip daha sonra endişelendiler. Şansımız, bütün bu olayların yılbaşı öncesine denk gelmesi."


TÜKETİCİ ELEKTRONİĞİ


Fiyat artışı kaçınılmaz


KUR artışından etkilenecek sektörlerin başında teknoloji geliyor. İthal ürünler yüksek bir pay aldığı teknoloji sektöründe döviz kurunun söz konusu seyirde devam etmesi halinde ürünlerin yüzde 10 civarında zamlanması bekleniyor. Index Grup CEO'su Erol Bilecik, "Zam tahmini yapabilmek için ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor. Ancak kurun bu seviyede devam etmesiyle ocak ayının üçüncü haftasında teknoloji ürünlerine yüzde 10 zam yapılması söz konusu olabilir" diye konuştu. Vatan Bilgisayar Genel Müdürü Hasan Vatan, kurun söz konusu seviyeden devam etmesi durumunda zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi.

 

\"Hürriyet\"
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol