Öğretmen Diyarı

Klima ile serinleyeyim derken
Yrd. Doç. Dr. Mehtap Türkay, yaz aylarında klima kullanımındaki artışa dikkati çekerek, vatandaşları, klima konusunda tedbirli davranmaları için uyardı.
Türkay, ortamın havasız, klimanın bakımsız olması ve düşük ısılarda klima kullanımının, beraberinde bir çok hastalık getireceğini belirterek, klimanın neden olduğu solunum yolu enfeksiyonlarında belirtilerin ilk 12 saat içinde kendini gösterdiğini kaydetti.
Belirtiler arasında baş ağrısı, burun tıkanıklığı, kulak tıkanıklığı ve gözlerde yanma olduğunu anlatan Türkay, ‘’Eğer klimayı bütün gün kullanıyorsak, en azından 1-2 saate bir odayı havalandırmak gereklidir. Çünkü klimalar, ortamda bulunan havayı sirküle ederek çalıştığı için, kirli havayı iç ünitenin içinden geçirerek tekrar bulunduğu ortama bırakır. Bu da ortamın sağlıksız olmasına neden olur’’ dedi. 
Türkay, klimaların yıllık bakım ve temizliğinin yapılmasının önemine işaret ederek, şöyle konuştu: ‘’Klimalarda bakteri filtresi kullanılmalıdır. 25 derece civarı sıcaklık, en uygun ısı derecesidir. Ortamın aşırı soğutulmamasına dikkat edilmelidir. Klimaların üflediği havaya direkt maruz kalmamaya özen gösterilmelidir. Klimaları oldukça sık kullanmaya başladığımız şu günlerde, ateş, öksürük, halsizlik şikayeti olan kişiler, bu bulguların basit bir gribal enfeksiyon olmayıp, zatürre başlangıcı olabileceğini akıllarında bulundurmalı ve bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmalıdır.’’
Yrd. Doç. Dr. Türkay, klimanın çok düşük ısılara ayarlanmasının yüz felcine bile neden olabileceğini kaydetti. 
Anahtar Kelimeler:
klima serinleyeyim derken

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol