Öğretmen Diyarı

Kış arefesinde şok edecek doğalgaz açıklaması!

MEMURLAR- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, doğalgaz temininde sorun yaşanması ihtimali olabileceğini söyledi.

Yıldız, “Ukrayna'dan kaynaklı olabilecek bir ihtimal var. Jeotermali artırmamız lazım. Her şeye karşı çıkmamız lazım” dedi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Yıldız, kış ayları öncesinde doğalgaz tedariğinde sıkıntı olup olmayacağıyla ilgili olarak şöyle konuştu:

 

"Böyle bir ihtimal var ama son 1 hafta içerisinde Avrupa Birliği Rusya ve Ukrayna karşılıklı adımlar atıldı. Görüşmelerde ilerleme oldu. Biz doğalgazın yarısını Rusya'dan alıyoruz. Ukrayna'dan kaynaklı olabilecek bir ihtimal var. Jeotermali artırmamız lazım. Her şeye karşı çıkmamamız lazım. Su kaynaklarının azalması enerjiye olumsuz yansıdı."

 

ALTERNATİF ENERJİ ŞART

 

Yıldız, alternatif enerji kaynaklarımızı artırmak gerektiğini söyledi ve her şeye karşı çıkılmaması gerektiğini belirtti.

 

Enerji Bakanı, doğalgazda en önemlisinin Ukrayna'dan gelecek miktarın olduğunu söyledi.

 

'BOTAŞ ZARAR EDİYOR'

 

Yıldız, doğalgazda indirimin olup olmayacağıyla ilgili olarak, "Türkiye'nin ham petrol varil fiyatlarına endeksli ama 6 ile 9 ay arasında fiyatlara yansıyan bir durumu var. Ancak biz hala son yapılan fiyat düzenlemelerine rağmen aldığımız fiyatın daha altında satıyoruz. 2 milyar lira civarında BOTAŞ zarar ediyor. Biz zaten zarar ediyoruz. Alacağımız her indirim, bu zararın telafi edilmesi için kullanılacak. Biz indirim talep etmekte haklıyız ama bu indirimin ne kadar olacağını göreceğiz" dedi.

 

memurhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol