Öğretmen Diyarı

KILIK VE KIYAFETİNDEN DOLAYI MEMURA HANGİ HALLERDE DİSİPLİN CEZASI VERİLİR?

Devlet memurlarının görevleri sırasındaki kılık ve kıyafetlerinin nasıl olması gerekeceği Yönetmelikle belirlenirken, bu belirlemelere aykırı davrananlar hakkında uygulanacak yaptırımlar ise 657 sayılı Kanunda düzenlenmiştir.

Memurların uymak zorunda oldukları kılık ve kıyafet kuralları “Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık Ve Kıyafetine Dair Yönetmelik” ile düzenlenmiştir. Öte yandan, mevzuatta öngörülen kılık ve kıyafet kurallarına Devlet memurlarının uymasını zorunlu tutan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davranan memurlara disiplin cezası verilmesine hükmetmiştir.

Devlet memurlarının kılık ve kıyafetinin nasıl olacağı konusundaki belirlemelere göre, bazı hizmetler için özel iş kıyafeti kullanılan haller hariç olmak üzere, kamu görevlilerinin kılık ve kıyafeti şöyle olmalıdır:

Kadın memurların kıyafeti

Kadın memurlar, yaz ve kış döneminde;

-Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyemezler.

-Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz.

-Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmezler.

Erkek memurların kıyafeti

Erkek memurlar;

-Elbiseleri temiz, düzgün, ütülü ve sade olur.

-Ayakkabıları kapalı, temiz ve boyalı olur. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez.

-Bina içinde ve görev mahallinde başları daima açık olur.

-Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz.

-Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur.

-Hergün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz.

-Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir.

-Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez. Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşılmaz. Yaz döneminde kravat takılması zorunlu değildir.

-Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir.

Yaz dönemi kıyafet uygulaması

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğe göre; “Yaz döneminde personelin kılık, kıyafeti 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasında uygulanır. Yaz kıyafetleriyle ilgili hususlar bakanlık merkez teşkilâtında ilgili Bakanlarca; illerde, yapılan hizmetin mahiyeti ve çalışılan yerin iklim ve coğrafik özellikleri göz önünde tutularak Valilerce tespit edilir.”

Bu Yönetmelik uyarınca çıkarılan Başbakanlık Genelgeleriyle de uygulama ilişkin açıklamalar yapılmaktadır. (Başka bir düzenleme yapılmadığı takdirde) Halen yürürlükte olan 2007/14 sayılı Başbakanlık Genelgesine göre, yaz döneminde sadece; makam odalarına giriş ve çıkışlar dahil olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelin ceket giyme ve kravat takma zorunluluğu kaldırılıyor.

Ancak yaz dönemi uygulamasına geçildiği gerekçesiyle, memurların kılık ve kıyafet yönetmeliğine aykırı davrandıkları da sıklıkla görülmektedir.

Öte yandan, belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davranan memurlar hakkında ise UYARMA cezası ve bu durumun tekerrür etmesi durumunda KINAMA cezası verilebilmektedir.

Takı ve ziynet eşyası kullanmak

Kılık ve kıyafet düzenlemesinde, erkek ve kadın memurlar için ziynet eşyası, takı gibi giyim kuşam öğeleri yönünden herhangi bir yasaklama veya sınırlama getirilmemiştir.

Erkek memur hakkında, küpe taktığı için uygulanan yaptırımlar üzerine açılan bir davada Mahkeme tarafından verilen karar için tıklayınız ...

Kaynak: "memurunyeri.com" 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim