Öğretmen Diyarı

Kılıçdaroğlu: Çağdaş, akılcı bir eğitim sistemi kurmalıyız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, şanlı, yüksek bir millet olarak gelecekte var olmak için öğretmenlerin olanaklarının artırılması, çağdaş, akılcı bir eğitim sisteminin kurulması gerektiğini bildirdi.

Kılıçdaroğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, dünyanın her tarafında öğretmenlerin insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurları olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu, öğretmenlere duyduğu saygıyı ifade eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başöğretmenlik sıfatını kabul ettiği günün öğretmenlere ithaf edilmesinin, onlara verilen büyük önemin göstergesi olduğunu vurguladı.

Geleceği belirleyen en önemli unsurun eğitim olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, demokrasinin geleceği, toplumsal hoşgörünün yerleşmesi, ekonominin bilgi ekonomisine geçerek dünya ile rekabet edebilmesi için eğitim sisteminin hayati bir öneme sahip olduğunu ifade etti.

Türkiye'nin dünyada hak ettiği yeri alması, insani gelişmişlik sıralamasında ilk 20 ülke arasına girmesi, birinci sınıf bir demokrasi ile kalkınması ve gelişmesinin ancak eğitim ile mümkün olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Buna karşın bugün ne yazık ki eğitim sistemimiz bizi büyük hedeflerimize ulaştıracak seviyede değil, öğretmenlerimiz de hak ettikleri bir şekilde yaşamıyor. Öğrencilerimiz, son 12 yılda 13 kez değişen eğitim sisteminde yetersiz bir eğitim alırken, öğretmenlerimiz de maddi ve manevi olarak zor koşullarla mücadele ediyor. Yapılan son araştırmalara göre öğretmenlerimizin büyük bir bölümü, mesleğinden elde ettiği gelirle geçinemiyor, çocuklarının gıda, kıyafet, eğitim ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

Türkiye'de öğretmenler Avrupalı meslektaşlarından daha fazla çalışıyor ancak çok daha az kazanıyor. Bunun yanı sıra öğretmenler siyasi görüşleri veya dini inançları nedeniyle fişleniyor, baskı ile karşılaşıyor ve mesleklerini gerektiği gibi yapamaz hale getiriliyor. AKP Hükümetinin politikaları nedeniyle yüzbinlerce öğretmen öğrencisiz, binlerce öğrenci öğretmensiz kalıyor. Eğitim bekleyen çocuklarımız hak ettikleri nitelikte bir eğitimden mahrum kalıyor. Öğretmenlerin ve eğitim sisteminin içinde bulunduğu bu acı tablo kader değildir. Geleceğe güçlü bir şekilde hazırlanmak, Türkiye'yi dünyada hak ettiği yere getirmek için bu tabloyu değiştirmek zorundayız. Büyük Atatürk, 'Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder' diyor. Şanlı, yüksek bir millet olarak gelecekte var olmak için öğretmenlerimizin olanaklarını arttırmalı, çağdaş, akılcı bir eğitim sistemi kurmalıyız. Bu duygularla, Cumhuriyeti koruyacak ve yaşatacak nesiller yetiştirmek için mücadele eden tüm öğretmenlerimize başarılar diliyor, öğretmenler gününü kutluyor, atanamayan öğretmenlerimizin bir an önce öğrencilerine kavuşmasını temenni ediyorum."

 

Anadolu Ajansı
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim