Öğretmen Diyarı

Kayıp helikopterde flaş gelişme

İzmit'ten Konya'ya giden Deniz Kuvvetleri'ne ait S-70B Sikorsky tipi helikopter kalkıştan kısa süre sonra radardan kayboldu. Genelkurmay olayla ilgili açıklama yaptı. Başlatılan arama çalışmaları sonrası Kartepe civarından ilk sinyal alındı.

Deniz Kuvvetleri Deniz Hava Komutanlığına  ait bir adet S-70B Sikorsky tipi helikopterin radardan kaybolması sonrası yürütülen çalışmalarla ilgili ilk bilgiler belli olmaya başladı. Hürriyet'in edindiği bilgiye göre, arama çalışmaları İzmit-Kartepe civarında, yay şeklindeki bir alanda yapılıyor.Ankara'ya ulaşan bilgilere göre, arama bölgesinden bir telefon sinyali de alındı. Yetkililer durum netleşmeden helikopterin akıbeti ve içindeki personelle ilgili bir bilgi verilmeyeceğini söylediler.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada ise, Radardan kaybolan helikopterin Deniz Kuvvetleri Deniz Hava Komutanlığına (Kocaeli) ait bir adet S-70B Sikorsky tipi olduğunu duyurdu. Konya'ya eğitim maksadıyla gitmek üzere saat 12.18'de Cengiz Topel Askeri Havaalanından havalandığıı, 7 dakika sonra saat 12.25'te telsiz irtibatının kesildiği öğrenildi. Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait CASA uçağı ile dört adet arama kurtarma helikopteri de arama faaliyetine katılıyor.

YENİ İHBAR ÜZERİNE EKİPLER YER DEĞİŞTİRDİ

Kartepe çevresinde arama ve kurtarma çalışmaları sürerken, alınan bir ihbar üzerine ekiplerin bir bölümü kayak merkezi ve otellerin bir bölümünün arka kısmı olan Selimiye Yoğurtköy mevkiine kaydırıldı. Bu bölgede gece olmasına rağmen helikopterler uçarak sinyal alma umuduyla çevreyi tarayor.

2002'DE ALINDILAR

TSK'nın envanterine 2002'de giren helikopterlerden 2005 yılında da çok sayıda sipariş edilmişti. S70 B'ler Deniz Kuvvetleri'nde keşif gözetleme maksadının yanı sıra silahlı olarak saldırı amacıyla da kullanılıyor,

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol