Öğretmen Diyarı

Katip Alımında Şok Torpil İddiası

Kayseri'de Adliyelere katip alımında Şok bir iddia ortaya çıktı.


İddialara göre KPSS'si yüksek olan adaylara mülakattan düşük puan verildi. KPSS puanı düşük olan adaylara ise yüksek mülakat puanları verilerek torpille zabıt katibi olarak atandılar. Üstelik mülakattan düşük verilen adayların bir çoğu Üniversite ve Yüksek Okul mezunuydu.


Mülakatta yüksek puan verilen bazı adaylara sadece anne babasının adı sorulurken, düşük puan verilen kişilere de mesleki olarak hazırlanmış soruların sorulduğu iddia ediliyor.


Kayseri’de 88 kişinin alındığı sözleşmeli zabit kâtipliği başvuran katılan bin 760 kişiden, KPSS puanı 70 ve üzerinde olan adaylar klavye sınavına girebildi. Klavye sınavı sonunda 354 aday, 90 kelimenin üzerinde yazarak başarılı oldu. KPSS puanları 76 olan lise mezunu K.K. ve M.C., mülakatta 100 tam puan verilerek personel yapıldı. Yine lise mezunu 73 puanlı M.G.C., 72 puanlı Z.B., 71 puanlı S.Ç., aynı şekilde 100 puan verilerek kadroya alındı. Buna rağmen KPSS puanı 90 olan Y.K. 60 mülakat puanı verilerek, KPSS’si 87 olan A.Ş. mülakatta 55 puan verilerek ve KPSS’si 83 olan yüksek öğrenim mezunu F.Ü. mülakatta 70 puan verilerek elendi. Aynı şekilde KPSS’si 86 olan C.T.A. 60 mülakat puanıyla, 81 puanlı T.S.B, 70 mülakat puanıyla ve 81 puanlı S.D. mülakatta 70 puan verilerek diskalifiye edildi. KPSS puanları 71’in üzerinde üniversite ve Adalet Meslek Yüksek Okulu mezunu F.N.S., S.D., S.S., S.D. ve C.K. da mülakatta elenen diğer bazı adaylar oldu. 


Elenen adaylar ve aileleri, korktukları için konuşamadıklarını söylüyorlar. İsminin açıklanmasını istemeyen bir baba, kendi çocuğunun da mülakatta düşük puan verilerek elendiğini söyledi. Aynı baba, mülakat komisyonundaki bazı kişilerin çevresine ‘siyasi baskı yapılıyor’ dediklerini de duyduğunu ileri sürdü. Torpili önlemek isteyen iradenin, personel alımında mülakatı kaldırması gerektiğini belirten aileler, KPSS ve klavye başarısının kâtiplik için yeterli olacağını ifade ettiler.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol