Öğretmen Diyarı

Kamuya personel alımı 2017 yılında 60 bin olacak

MALİYE Bakanı Naci Ağbal, 2017 yılında kamuya 60 binin üzerinde personel alınacağını açıkladı. Ağbal, son yıllarda önemli sayıda personel alındığını ve kamu hizmetlerinin ihtiyaç göstereceği norm sayıya artık yaklaşıldığını belirterek, “Yine personel almaya devam edeceğiz ama burada artık eskisi kadar almayacağız. Birtakım özel arz eden alanlar vardır, o alanlarda da personel alımına devam edeceğiz” dedi. 2016 bütçesi kamuoyuna açıklanırken hükümet 97 bin personel alınacağını duyurmuştu. 

YATIRIMLARDA ARTIŞ

Ağbal, dün düzenlediği basın toplantısıyla 2017 bütçesinin detaylarını açıkladı. 2017 bütçe giderlerinin 645.1 milyar lira, gelirlerin 598.3 milyar lira olacağını belirten Ağbal, vergi gelirlerinin 511.1 milyar lira ve bütçe açığının da 46.9 milyar lira olarak öngörüldüğünü kaydetti. Gelecek yıl özel sektör yatırımlarına kaldıraç etkisi sağlayacak temel kamu yatırımlarına önemli kaynak ayırdıklarını vurgulayan Ağbal, “Yatırım ödeneklerini yüzde 30 artırıyoruz. 2016’da bütçeden yatırıma ayırdığımız 60 milyar lira kaynağı, 2017’de 78 milyar liraya çıkarıyoruz.

Kamu yatırımları içerisinde en yüksek payı 22.1 milyar lirayla ulaştırma sektörüne ayırıyoruz. Eğitim alanındaki yatırımlar için 13.7 milyar lira, tarım sektöründeki yatırımlar için 10.3 milyar lira, sağlık sektöründeki yatırımlar için ise 7.1 milyar lira kaynak tahsis edildi” dedi.  Reel kesime desteğin yüzde 16 artarak 32.4 milyar liraya çıkarıldığını belirten Ağbal, en büyük payın 22 milyar lira ile sosyal güvenlik işveren prim desteğinde olduğunu kaydetti. Ağbal, Bağ-Kur’lu vatandaşların primlerinde 5 puan indirim yapıldığını anımsatarak, böylece esnafın ödediği primde 82 lira ile 530 lira arasında indirim sağlandığını, bu destek için 2017 bütçesinde 1.5 milyar lira ayrıldığını dile getirdi. 

BES’E 3.9 MİLYAR LİRA

Ağbal, 2017 yılında eğitime 122 milyar lira, sağlığa da 111 milyar lira kaynak verileceğini kaydetti. Tasarrufların artırılmasında önemli rol oynayan Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) özel önem verdiklerinin altını çizen Ağbal, BES kapsamında bu yıl sonu itibarıyla bütçeden aktarılacak devlet katkısı tutarının toplamda 8.5 milyar liraya çıkacağına vurguladı. Ağbal, “2017 yılı bütçesinden bu amaçla BES’e aktarılmak üzere, bütçemizden 3.9 milyar lira kaynak ayırdık. Böylece 2017 yılı sonunda bütçeden karşılanan toplam devlet katkısı tutarı 12.4 milyar liraya ulaşmış olacak” dedi.
Kamuya personel alımı 60 bine indi
 Musul’un etkisi sınırlı


BAKAN Ağbal, Musul operasyonu nedeniyle savunma harcamalarında bir artışa gidilip gidilmeyeceğine ilişkin soru üzerine, bütçelerin doğası gereği ekonomik ve politik gelişmelerden etkilendiğini söyledi. Yıl içerisindeki gelişmelerin beklentileri aşağı çektiğini kaydeden Ağbal, şöyle devam etti: “Jeopolitik gelişmeler ve riskler doğrudan ekonomi ve bütçeyi etkiliyor.

Özellikle sermaye akımları, ticaret ve ihracat kanalından ekonomi etkileniyor. Bu çerçevede 2016 bütçesi de gerçekleşen risklerden etkilendi. Irak sınırları içerisinde başlatılan bir operasyon (Musul) var. Bu operasyon konusunda Türkiye aktif dış politika çerçevesinde gerekli adımları atıyor. Bu adımlar çerçevesinde kamu maliyesi olarak alınması gereken kararlar neyse onların gereğini bugüne kadar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Savunma, güvenlik harcamaları noktasında son dönemde meydana gelen gelişmeler, bütçenin toplam harcamaları üzerinde çok önemli bir etki yapmadı. Tabii ki savunma, güvenlik harcamalarının bir miktar yukarı çekilmesi doğal ama toplam bütçe harcamaları içerisinde sınırlı bir etkiye sahip olduğunu görüyoruz.”

EYLÜL AÇIĞI 17 MİLYAR LİRA
ÖTE yandan dün açıklanan eylül ayı bütçe gerçeklemelerine göre, harcamalar yüzde 10.5 artarak 53 milyar lira, gelirler de yüzde 6.6 artarak 36.1 milyar lira oldu. 2015 yılı eylül ayında 14.1 milyar lira açık veren bütçe, 2016 yılı eylül ayında 16.9 milyar lira açık verdi. 

Reel sektör destekleri (TL)
*Sosyal güvenlik işveren prim desteği 22 milyar
*Bağ Kur prim desteği 1.5 milyar
*Yatırım teşvikleri 583 milyon
*İhracat desteği 3 milyar
*Turizm sektörü desteği 522 milyon
*KOBİ desteği 1.1 milyar
*Esnaf kredi faiz desteği 1.3 milyar
*Tarımsal kredi faiz desteği 2.4 milyar

*Toplam reel sektör desteği 32.4 milyar
Bütçe yatırımları (milyar TL)
Sağlık 7.1
Tarım 10.3
Eğitim 13.7
Ulaştırma22.1

Neşe KARANFİL/ANKARA

Kaynak: Hürriyet
Anahtar Kelimeler:
KamuPersonelMemurAğbal

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol