Öğretmen Diyarı

Kamuya ait yıllık izin genelgesi kimleri kapsar? Rapor Alınabilir mi?
 

Darbe girişimin ardından kamu personellerine yönelik de adımlar atılmaya başlandı. Yurt dışı yasağının ardından Başbakanlık genelgesiyle tüm kamu görevlilerinin yıllık izinleri kaldırıldı hatta izinde olanların bir an önce görevine başlaması gerektiği ifade edildi.                

KİMLERİN İZİNLERİ İPTAL?

Kamuda çalışan tüm kadrolu, sözleşmeli personellerin izinleri iptal. Asker, polis, hakim, savcı, doktor, mühendis, sosyolog, psikolog gibi bütün meslek gruplarının izinleri iptal ama öğretmenler yıllık izinde olmadığı için bu karar öğretmenler için geçerli değildir. Okul yöneticilerinin de izinleri iptal olmuştur. Kamuda çalışan taşeron personellerin de izinleride amirlerin yetkisindedir. KAMU PERSONELİ RAPOR ALABİLİR Mİ?

Yaz dönemi olduğu için yıllık izinlerini kullanmakta olan ve kullanacak olan kamu personelleri, izinlerin durdurulmasıyla hastanelere rapor almak için koşacaktır. Kamu personellerinin rapor almasında bir sakınca olmamakla birlikte olağanüstü şartlar olduğu için uzun süreli rapor almak riskli olabilir. Genelgenin ardından Valiliklere ve Kaymakamlıklara da talimat gitmiş olabilir, yani doktorlar rapor vermek istemeyebilir. Elbette gerçek hasta olanlar vardır, bunların rapor alması kaçınılmazdır. 

Özetle; Olağanüstü şartlar olduğu için Hükümetin önlem için yurtdışı yasağı ve yıllık izinlerinin iptal kararının ilerleyen günlerde değişeceğini düşünmekteyiz. Kamu personelleri bu konuda anlayış gösterecektir. Her şey normale döndüğünde izinler de tekrar verilmiş olacaktır. Doğum izni, evlilik izni, ölüm izni vb. izinler de zorunlu olarak zaten alınacaktır. Hatta mazeret durumuna göre mazeret izinleri de verilebilecektir.
 Özel Haber
Kaynak:   “www.kamupersoneli.net” 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim