Öğretmen Diyarı

Kamu\'da Nisan Bereketi

Nisan 2014 içersinde ele alınması beklenen Torba Yasa ile milyonların beklentileri karşılaması bekleniyor.Baştagelir testine girdiği halde borcunu ödemeyenlerin faiz borcu silinip borçlulara anaparayı taksitlerle ödeme imkanı sağlanacak. Tebligatı aldığı halde gelir testine girmeyenlere de 2 aylık ek süre tanınacak. Bu kişilerin gelir testine göre ödemesi gereken tutar belirlendikten sonra bu kapsamda borcu olanların da faiz borcu silinip 1 yıl taksitlendirme imkanı sağlanacak. 

 

Emeklilik için yaş şartı nedeniyle bekleyen yaklaşık 5 milyon kişinin sağlık hizmetlerinden düşük primle yararlanmasının da önü açılacak. Prim gün sayısı ve sigortalılık şartlarını tamamlayıp emeklilik için yaşı bekleyenler, işsiz kaldıklarında 43 TL yatırarak artık sağlık hizmeti alabilecek.

Taşeron işçilerin yıllık izinleri, ödenmeyen ücretleri de güvence altına alınacak. TAŞERON işçilerin asgari sözleşme süreleri 3 yıla çıkarılırken, kıdem tazminatı yolu açılacak. Taşeron işçilerin yıllık izinleri, ödenmeyen ücretleri de güvence altına alınacak. 

BAĞ-KUR prim borçlusu, bunu taksitle ödeyebilecek ya da hizmet süreleriyle birlikte sildirecek. Düzenlemeden Bağ-Kur kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanlar yararlanabilecek. Durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecek. İster 2, ister 5 yıl olsun ihya edilebilecek. 

Anahtar Kelimeler:
Kamuda Nisan Bereketi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol