Öğretmen Diyarı

Kamuda 2 milyon 894 bin 91 personel çalışıyor'
 Maliye Bakanı Ağbal: - "Kamuda kadrolu 2 milyon 894 bin 91 personel çalışıyor"
Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamuda kadrolu 2 milyon 894 bin 91 personel çalıştığını belirterek, "Kamudaki sözleşmeli personel sayısı 149 bin 133, sürekli çalışan işçi 328 bin 701, geçici çalışan işçi 305 bin 892, geçici personel 22 bin 741. Kamuda toplam 3 milyon 528 bin kişi çalışıyor" dedi.

TBMM Genel Kurulunda, 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın maddelerinin görüşmelerinden sonra, 2014 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı'nın maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Maliye Bakanı Ağbal, maddeler üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan en son istatistiki bilgilere göre, kamuda kadrolu 2 milyon 894 bin 91 personel çalıştığını ifade eden Ağbal, kamudaki sözleşmeli personel sayısının 149 bin 133, sürekli çalışan işçi sayısının 328 bin 701, geçici çalışan işçi sayısının 305 bin 892, geçici personel sayısının 22 bin 741, diğer personel sayısının 97 bin 500 olduğunu söyledi. Ağbal, kamuda toplam 3 milyon 528 bin kişinin çalıştığını belirtti.

Naci Ağbal, muhalefetin "IMF borcu bitti ama sanki başka borç yok mu?" diye sorduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Bir ülke mali olarak ne zaman batağa düşerse, o zaman borç alabileceğiniz tek bir kaynak vardır o da IMF'dir. Bir ülkenin mali açıdan çöküp çökmediğini, o ülkenin IMF'den borç alıp almadığından anlarsınız. Bu ülkenin 2002'de IMF dışında borç alabileceği hiç bir uluslararası banka, kuruluş kalmadığı için IMF'den kaynak kullanıldı. Ama bugün Türkiye, borç dinamikleri açısından güçlüdür, herhangi bir şekilde, gerek içeriden gerekse dışarıdan kaynak aradığı zaman da kaynağı bulabilmektedir. Dolayısıyla IMF borcuyla diğer normal banka borcunu birbiriyle karıştırmayın. Allah bir daha bizi böyle günlerle imtihan etmesin."

Bakan Ağbal, seçim döneminde, "esnafa 30 bin lira faizsiz kredi desteği" verileceği yönünde beyanda bulunduklarını, hükümet eylem planında da bunu belirlediklerini söyledi. Vatandaşlardan bu yönde yoğun talep geldiğini dile getiren Ağbal, esnafa bugüne kadar her aşamada destek verdiklerini, vermeye de devam edeceklerini bildirdi.

Maliye Bakanı Ağbal, emekli esnafın üzerindeki, 10 puanlık sosyal güvenlik destek primi kesintisini kaldırdıklarını, basit usulde çalışan esnafa 8 bin liraya kadar gelir vergisi kazanç istisnası getirdiklerini kaydetti. Ağbal, genç girişimci esnafa 75 bin liraya kadar 3 yıllık süreyle kazanç istisnası uygulaması da yaptıklarını ifade etti.

- Bosnalı kadınlar Genel Kurulda

Bu arada Bosna'dan gelen bir grup kadın, Genel Kurul çalışmalarını izleyici locasından bir süre takip etti.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Bosnalı kadınların Genel Kurulu ziyaret ettiğini anımsatarak, "Onlara 'Türkiye'ye hoşgeldiniz' diyorum. Allah bir daha bizlere bu acıları yaşatmasın" dedi. Vural'ın selamladığı Bosnalı kadınlar, bu selama alkışlarla karşılık verdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Genel Kurulu ziyaret eden Bosnalı kadınları CHP Grubu olarak selamladıklarını söyledi.

"Savaşların kazananı yoktur ama iki tane kaybedeni vardır, onlar da kadınlar ve çocuklardır" diyen Özel, "Coğrafyamızdaki artan savaş riskini tüm Parlamento'ya bir kez daha hatırlatıyor, Bosnalı kadınların savaşta çektikleri acılar ve bu acılarla bugün hesaplaşmak adına yaptıkları hak arama mücadelesinin önünde CHP Grubu önünde saygıyla eğiliyoruz" ifadesini kullandı.

- "20. yüzyılda Avrupa'nın göbeğinde işkence ve katliama uğradı"

AK Parti Grup Başkanvekili Coşkun Çakır da Bosnalılara "Hoşgeldiniz" dedi.

Bosna Hersek'in 20. yüzyılda medeni Avrupa'nın göbeğinde 1990'lı yıllarda zulüm, işkence ve katliama uğradığını söyleyen Çakır, bir daha bu tür acılar yaşanmaması temennisinde bulundu.

HDP Batman Milletvekili Saadet Becerekli ise "Savaşın acısını yaşayan kadınlardır. Acıda etnik kökende farklılık olmaz, acı acıdır. Anaların gözyaşı da farklı değildir" diye konuştu.

Başkanvekili Hamzaçebi, "Biz de Bosnalı kadınların acılarını paylaşıyor, onların yanında olduğumuzu ifade ediyoruz" şeklinde konuştu.

Bu arada, CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, oturduğu yerden, sözleri Nazım Hikmet'e ait, "Analara Kıymayın Efendiler" şarkısını seslendirdi.

TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Yarayıcı şarkıyı söylerken mikrofonun otomatik olarak kapanması üzerine, "Bir dakikalık süre yeterli değil, bir gün kürsüden söz talep ederseniz, sizi daha uzun süre dinleme imkanımız olacaktır" dedi.

2014 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Tasarısı'nın maddelerinin görüşülmesine devam ediliyor.
Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol