Öğretmen Diyarı

Kamu çalışanlarından 2014 yılında kazananlar kaybedenler

2014 yılını bitirmek üzere olduğumuz şu günlerde, arkada bırakmakta olduğumuz yılda kamu personelini ilgilendiren genel düzenlemelere göz attığımızda 2014 yılının genel itibariyle kayıp bir yıl olduğunu söyleyebiliriz.

 

 

 

 

Bu yıl kamu personelinin önemli bir kısmı reel gelir kaybına uğrarken, yıl içinde yapılan bazı düzenlemelerle, az sayıdaki kamu personelinin durumlarında iyileştirmelere gidildiği de görüldü.

2014 yılını kayıpla geçirenler

1) Kamu personelinin geneli 2014 yılında yaklaşık 123 TL.'lik zamla yetinmek durumunda kalırken, unvanlara göre bu zammın memur maaşlarına etkisi %2 ile %7 arasında değişti.

2) 2013 yılında yapılan toplu sözleşme gereğince 2014 yılında enflasyon farkı alamayan memur, enflasyonun beklentinin oldukça ötesinde %10’lara yaklaşması sebebiyle reel gelir kaybı yaşadı.

3) Sağlık Hizmetleri Sınıfı personeli ile cezaevi personeli yıpranma payı beklentilerine 2014 yılında da karşılık bulamadı.

4) 2005 yılında YH personeline verilen GİH sınıfına alınacakları sözü bu yıl da gerçekleşmedi.

5) Sivil savunma uzmanlarının kariyer meslek olma talepleri karşılık bulmadı.

6) Kadroya geçtiği için maaşları düşen iş ve meslek danışmanlarının gelir kaybı yapılan zam ile kısmen karşılandı.

7) Özelleştirme nedeniyle 4/C statüsüne geçen personele yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar istihdam edilme imkanı getirilirken, 4/C statüsündeki personelin asıl talebi olan “kadroya geçirilme” beklentisi önümüzdeki yıllara kaldı.

8) Daha önce bir dereceden yararlanamayan Devlet memurlarına bir derece verilmesi için bu yıl da düzenleme yapılmadı.

9) Disiplin affına ilişkin beklenti yine karşılanmadı.

Kazanç ya da kayıp yaşamayanlar

2013 yılı toplu sözleşme hükümleri gereğince “eğitim ve öğretim tazminatına” yapılan zam sebebiyle, öğretmenlerin 2014 yılı zam oranı %12-13’lere ulaşırken, 2014 yılında gerçekleşmesi beklenen %10’luk enflasyonu düşünürsek, bu yılın öğretmenler için kazanç ya da kayıp yaşanmayan bir yıl olarak geçtiğini söyleyebiliriz.

2014 yılını kazançlı geçirenler

1) Akademik personellin yıllardır süren düşük maaş sorunu bu yıl içinde yapılan özel zamla giderildi. Yükseköğretim tazminatı ve akademik teşvik ödeneğinin çıkması, akademik personelin yılı kazançla bitirmesini sağladı. Yapılan zam sonrası akademik personelin maaşlarına buradan ulaşabilirsiniz.

2) Hakim ve savcılara 1.155 TL seyyanen zam yapılarak maaşları önemli ölçüde artırıldı. Hakim ve savcıların zam sonrası maaşlarına buradan ulaşabilirsiniz.

3) Sayıştay meslek mensupları da hakim ve savcılara yapılan zamdan yararlanarak diğer kariyer mesleklere göre önemli bir gelir avantajı elde ettiler.

2014 yılının kamu personeline olumlu ya da olumsuz etkilerinden bazılarına yer verdiğimiz bu yazımızdan da anlaşılacağı üzere, kamu personeli genel olarak bu yılı da kayıpla tamamladı. Umudumuz yeni yılın kamu çalışanlarına hak ettikleri mali ve hukuki gelişmeyi getiren bir yıl olmasıdır.

 

sgkrehberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim