Öğretmen Diyarı

Kadınlarla el sıkışmayan öğretmene şikayet
 Kaynak:Hürriyet Haber
Avusturya’nın Vorarlberg eyaletinde bir lisede İslam öğretmeni olarak görev yapan Ömer Kutlucan, kadınlarla el sıkışmadığı için Eyalet Eğitim Müfettişliğine şikayet edildi.

Almanya'da eğitim gören Ömer Kutlucan, 2009 yılında geldiği Avusturya'da lise düzeyindeki bazı okullarda İslam dersi öğretmenliği yapıyor. Okula başlarken İslami hassasiyetleri olduğunu açıkça belirttiğini ifade eden Kutlucan, zamanla "başörtüsü" ve "bayanlarla el sıkışmama" konularındaki tavrı nedeniyle kendisine yönelik baskıların arttığını aktardı.

Okul müdürü ve bazı öğretmenlerin İslami kurallara uymak istemesinden dolayı rahatsız olduklarını belirten Kutlucan, "Okulda bir sınavdan sonra bayan öğretmenler ve bayan öğrencilerle el sıkışmadım, ondan sonra bana yönelik baskılar arttı. En sonunda bu okuldan ayrılmam için şikayet ettiler." dedi.

HAK Bregenz Okulu Müdürü Manfred Hämmerle ise yerel basına yaptığı açıklamada, okulda "Ortaçağ İslamı'' istemediğini, "Modern İslam" istediğini belirterek, "Tokalaşma bizim kültürümüzdür, burada herkes bu kültüre ayak uydurmak zorundadır." ifadelerini kullandı.

Öte yandan 1990'lardan beri Avusturya'da yaşayan bir din dersi öğretmeni 2001 yılında vatandaşlık başvurusunda bulunmuş ve Karintiya eyalet yönetimi bu talebi, öğretmenin bayanlarla el sıkışmaması gerekçesiyle reddetmişti.

Avusturya Anayasa Mahkemesi, 2006 tarihli kararında "herkesin karşılaştığı insanlarla istediği gibi selamlaşma özgürlüğüne sahip olduğunu" belirterek eyalet yönetiminin bu kararını iptal etmişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim