Öğretmen Diyarı

Kadına ve çocuğa dokunan yandı

Kamuoyunda 'yeni yargı paketi' olarak da bilinen, kadın ve çocuklara yönelik suçlarda cezaları artıran tasarı Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

 

Çocuk cinayetlerine müebbet hapis

Kadın ve çocuğa şiddet, cinsel istismar, hırsızlık ve uyuşturucu gibi suçlarda cezalar artıyor. Yargıtay kanununu baştan aşağıya değiştiren 99 maddelik kanun tasarısı Meclis Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. Kamuoyunda 'yeni yargı paketi' olarak bilinen tasarıya göre, çocuk cinayetleri müebbet hapisle cezalandırılacak. Çocuğa karşı işlenen cinsel saldırı suçlarında, 20 yıla kadar hapis cezası verilecek.

 

Ensest ilişkinin cezası 15 yıla kadar çıkabilecek. Cinsel suçlardan hapis cezasına mahkum olanlara tıbbi müdahale uygulanabilecek. Konuta girilerek yapılan hırsızlığa 10 yıla kadar, uyuşturucu kullanımında 5 yıla kadar ceza verilebilecek.

 

Yargıtay kanunu baştan aşağıya değişiyor

Yeni yasayla hasta hükümlüler için elektronik kelepçe kullanımının da önü açılacak.Tasarıyla Yargıtay Kanunu da baştan aşağıya değişiyor. Yargıtay'da 38 dairenin hangilerinin hukuk hangilerinin ceza dairesi olacağına Yargıtay Büyük Genel Kurulu karar verecek. Sulh ceza mahkemeleri yerine sulh ceza hakimlikleri oluşturulacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim