Öğretmen Diyarı

Kadına şiddete karşı 160 bin memur eğitildi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, son yıllarda özellikle kadına yönelik olmak üzere şiddet ile mücadele konusunda önemli çalışmalar yaptı.

 

Bakanlık, birçok kamu kuruluşu ile yaptığı eğitim çalışmaları kapsamında, şiddet konusunda kamu görevlilerinin bilinçlendirilmesini sağladı. Bu kapsamda geçen yıl 71 bin polis, 65 bin sağlık personeli, 336 aile mahkemesi hâkimi, 6 bin 500 kamu görevlisi ve 17 bin din görevlisi olmak üzere toplam 160 bin kişiye eğitim verildi. Jandarma ile imzalanan protokol kapsamında da 500 bin subay, astsubay ve er-erbaşın eğitimine başlandı. Ayrıca 2015 yılına kadar 100 bin din görevlisinin daha bilgilendirilmesi planlanıyor.

Bakanlık, Avrupa Birliği (AB) 2013 Ra-poru’nda yer alan kendisiyle ilgili tespitlere ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda, geçmiş yılların aksine kadın, çocuk ve engelliler konularında Türkiye’nin eleştirilmediği vurgulandı. Değerlendirmede şu ifadelere yer verildi: “AB raporunda en geniş yer bulan konular, kadın istihdamı ve kadına yönelik şiddet olmuştur. Kadına yönelik şiddetle ilgili olarak ise kanun ve yönetmeliklerin yürürlüğe girmesi, Şiddet Önleme ve İzleme merkezlerinin (ŞÖNİM) açılışı olumlu gelişmeler olarak ifade edilmektedir.” YASİN KILIÇ ANKARA, CİHAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim