Öğretmen Diyarı

Kadın öğretmenle tokalaşmayan vatandaş olamaz!
 Kaynak:Cihan
İsviçre'de kadın öğretmenleriyle dini hassasiyetleri gerekçesiyle tokalaşmayan Müslüman iki kardeş öğrencinin ve ailesinin, vatandaşlık işlemleri askıya alındı.

İsviçre'de imamlık yapan ve Suriyeli olduğu belirtilen babanın 14 ve 15 yaşlarındaki iki çocuğunun, eğitim gördükleri okulda kadın öğretmenleriyle tokalaşmaması tartışmaya yol açtı. Kardeşler, İslam dinini bir erkeğin yabancı bir kadına dokunmasını yasakladığını belirterek, dini hassasiyetleri sebebiyle öğretmenleri ile tokalaşmadıklarını söyledi. Yaklaşık iki hafta önce yaşanan olay ülke gündemine oturdu. Söz konusu gelişme üzerine İsviçre yönetimi, kadın öğretmenleriyle tokalaşmayan çocukların ve ailesinin vatandaşlık başvurularını askıya aldı.

BAKANDAN ELEŞTİRİ

İsviçre Adalet Bakanı Simonetta Sommaruga, tokalaşmanın İsviçre kültürünün bir parçası olduğunu ifade ederek, öğrencilerin öğretmenleriyle tokalaşmamalarının dini özgürlükle açıklanamayacağını savundu.

Suriyeli babanın 2001 yılında İsviçre'ye siyasi iltica ettiği belirtildi. Ailenin vatandaşlık ile ilgili Ocak ayında başlayan prosedürün geçen hafta askıya alındığı belirtildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim