Öğretmen Diyarı

Kaçak öğretmen !

Murat A, eşi Zuhal A. dahil 8 kişiye sahte diploma düzenledi. Milli Eğitim'de öğretmenlik yaptırdı. Yakalanan kocaya 22 yıl 6 ay, karısına 6 yıl hapis cezası verildi.

Diyarbakır'da akılları durduracak bir sahtekarlık ortaya çıktı. Murat A, 4 yıl önce eşi ve Zuhal A. ve kendisi için 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünden mezun olduklarına dair sahte mezuniyet belgesi düzenledi. Bir de notere onaylattı. Bu belgeyle rehabilitasyon merkezinde işe başlayan ve 1 yıl çalışan eşi, ardından KPSS'yi kazandı. Karacadağ İlköğretim Okuluna rehber öğretmen olarak atandı. Bir yıl da burada çalıştı. Murat A. da sahte diplomayla girdiği KPSS'yi kazanarak Silvan'daki Fevzi Çakmak Ortaokuluna öğretmen olarak atandı. Alanında uzman sahtekar, 30 bin TL karşılığında 8 kişiye aha diploma dağıttı. Ancak bu durum, sahte diplomayla öğretmenlik yapan Serhat E'nin müfettişler karşısında paniklemesiyle ortaya çıtkı. İfadesi alınan Serhat E. gerçeği itiraf edince diğer diplomaların da sahte oldukları belirlendi. 


İKİ KATINI ÖDEYECEK 


Yargılanmaya başlanan sanıklardan Murat A.'ya 22 yıl 6 ay hapis ve 4 bin 500 lira para, eşi Zuhal A. ise 6 yıl 3 ay hapis ve 3 bin lira para cezasına çarptırıldı. Mahkeme karı kocanın devletten maaş olarak aldığı 64 bin lirayı da iki katı olarak geri ödemesine karar verdi.

 

Kaynak: Takvim


Anahtar Kelimeler:
kaçak öğretmen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim