Öğretmen Diyarı

İtirafçı öğretmen: Beni zorla evlendireceklerdi!
Erzurum Güncel- 31 Ocak’taki operasyonda yakalanan öğretmenlerden biri ‘itirafçı’ oldu. H.Z. adlı kadın öğretmen, “Bekar olduğum için beni zorla cemaatten biriyle evlendirmek istediler. Ancak buna karşı çıktım” dedi. Maaş kartına el konulup, her ay maaşından 300 TL’lik bir kesinti yapıldığını anlatan H.Z., her ay kendilerinden 3 gazete aboneliği istendiğini, bulamayınca da abonelik bedellerinin maaşlarından kesildiğini söyledi.

SONER KAN - ADANA

Adana’da ‘Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) eğitim ayağına yönelik operasyonda gözaltına alınan 20 öğretmen arasında yer alan H.Z. adlı kadın, ‘itirafçı’ olup örgütün kirli yüzünü gözler önüne serdi. Bekar olduğu için cemaatten biriyle zorla evlendirilmek istendiğini anlatan H.Z., örgüte ait dershanede çalıştığını, ancak maaş kartlarına el konularak, her ay maaşından 300 TL kesinti yapıldığını, ‘ByLock’ üzerinden de ağabeylere rapor vermek zorunda bırakılıp, baskıya maruz kaldıklarını söyledi.

10 İLDE EŞ ZAMANLI OPERASYON

Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, ‘FETÖ/PDY’nin eğitim yapılanmasına yönelik olarak, 31 Ocak’ta Adana merkezli İstanbul, İzmir, Gaziantep, Konya, Kayseri, Şanlıurfa, Nevşehir, Hatay ve Kahramanmaraş’ta daha önce belirlenen 23 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlenip, 20 öğretmen gözaltına alındı. Tam 14 gün boyunca gözaltında olan zanlıların sorguları da tamamlandı.

MAAŞ KARTIMA EL KOYDULAR!

Şüpheliler arasında yer alan H.Z. adlı bir kadın öğretmen, ‘etkin pişmanlık’tan faydalanmak istediğini söyleyip, ‘itirafçı’ oldu ve örgütün çirkin yüzünü ortaya koydu. Okulu bıraktıktan sonra cemaate bağlı bir dershanede aylık 800 TL’ye çalışmaya başladığını anlatan H.Z., “Maaşım, bin liranın üzerindeydi ama bu parayı bana hiçbir zaman vermediler. Maaş kartım, dershanenin muhasebecisindeydi ve her ay maaşımdan 200-300 lira kesinti yapılıyordu” dedi.

ZORLA EVLENDİRMEK İSTEDİLER

Maaşından yapılan kesintiyi sorduğunda kendisine; “Gelecek ay ödeşiriz” yanıtı verildiğini dile getiren H.Z., çarpıcı bir detayı da gözler önüne serdi. Kendisinin bekar olduğunu ifade eden H.Z., “Bekar olduğum için beni cemaatten biriyle zorla evlendirmek istediler, ancak bunu kabul etmedim. En son işten ayrıldığımda da kalan paramı sordum. Bilgim dışında gazete aboneliği ve kurban bağışı yapılmış. Bu yüzden borçlu bile çıktım” diye konuştu.

ZORLA ‘BYLOCK’ YÜKLEDİLER

Dershanede öğretmenlik yaptığı süreç içerisinde kendilerinden sürekli ‘Zaman Gazetesi’ aboneliği yapmaları istendiğini de kaydeden H.Z., “Her ay 3 gazete abonesi bulmamız isteniyordu. Eğer bu sayıya ulaşamazsak, gazete parası maaşımızdan kesiliyordu. Bağış toplamamız için üzerimizde sürekli bir baskı vardı” dedi. Aynı öğretmen, örgütün haberleşme sistemi olan ‘ByLock’u da tanımadıkları birinin cep telefonlarına zorla yüklediğini öne sürdü.

BYLOCK’TAN ‘HİMMET’ ÇAĞRISI

Program kurulduktan sonra sürekli görüşmeler yapıldığını belirten H.Z., “Program kurulduktan sonra ağabeyler buradan himmet toplamamızı, gazete ve dergilere abone yapmamızı, kurban bağışı toplamamızı istedi. Her hafta bizden bunların raporunu istediler. Himmet, abonelik ve kurban için bize sürekli baskı yaptılar. Biz de bu programdan ağabeylere rapor verdik” dediği öne sürüldü. Aralarında H.Z.’nin de bulunduğu 16 öğretmen, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. Daha önce 6 öğretmen, hakim karşısına çıkmıştı.

Kaynak: Akşam

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol