Öğretmen Diyarı

İstismar komisyonu
 Kaynak: Hürriyet-ANKARA
Önceki gün AK Parti oylarıyla reddedilen, akşamında uzlaşmaya varılan çocuğun istismardan korunması önergesi dün 4 partinin oylarıyla kabul edildi. Konuyla ilgili komisyon kurulacak.

TBMM’de bulunan 4 siyasi parti, çocukların her türlü istismardan korunması, yaşanan sorunların tespit edilmesi ve çözüme yönelik çalışmalar yapılması konusunda uzlaşma sağladı.


Her partinin, son olarak Karaman’da ortaya çıkan olay üzerine, TBMM Araştırma Komisyonu kurulması yönünde verdiği 4 ayrı önerge TBMM Genel Kurulu’nda birleştirilerek görüşüldü ve kabul edildi. Önergelerin görüşmesi MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay’ın, hükümet adına Kalkınma Bakanı Yılmaz’ın konuşacak olmasına tepki göstermesi ile başladı. Akçay, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’a, “Çocuk istismarına ilişkin araştırma komisyonunun konuşmasında konuyla ilgili Bakan Sema Ramazanoğlu’nun konuşmasını beklerdik. Kendisi niye Meclise teşrif etmemiştir?” itirazında bulundu. Aydın, Akçay’a, “Önceden planlanan bir olay değildi. Sayın bakanın da vereceği bir cevabı olacaktır” yanıtını verdi.KALKINMA Bakanı Cevdet Yılmaz Karaman’daki istismar olaylarıyla tartışmaların odağı haline gelen Ensar Vakfı’yla ilgili şunları söyledi: “Suçun şahsiliği diye hukukta bir ilke var. Bir insan suçlu diye yakınlarını suçlayamayacağınız gibi mensup olduğu bir partiyi, derneği, vakfı da suçlayamazsınız. Aile Bakanımızın açıklaması bağlamından kopuk bir şekilde yorumlanıp çok farklı yerlere çekilmeye çalışıldı. Bunu da doğru bulmuyoruz.”

BAKAN RAMAZANOĞLU'NDAN ENSESTLE MÜCADELE PLANI

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nu ensestle mücadele edeceklerini söyleyerek projelerini anlattı: “Cinsel istismar ve tecavüzlere sıfır toleransla yaklaşıyoruz. Biz vakaları tespit ettiğimiz zaman öncelikle çocuklarımıza hemen sahip çıkıyoruz. Bütün davalara müdahil oluyoruz. Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ailenin güçlendirildiği proje kapsamında da her ailenin sosyal danışmanı olacak.”

ASDEP İÇİN 1500 PSİKOLOG

“Ailenin içerisine girdiğimizde aile içi şiddette ne görüyoruz? Kadının, çocuğun, engelli bireyin, yaşlının travmaya uğrayıncaya kadar şiddet görmesi ya da son noktası ölüm. Bir ensest vakası. Aile bunu bir şekilde dışarıya söyleyemiyor, kimden yardım alacağını da bu sorunla nasıl baş edeceğini de bilemiyor ama o sosyal danışman bunu görür. Ailenin sorun olarak dile getiremediği şeyleri biz tespit edip orada o sorunu çözeceğiz. 1500 sosyal psikolog, çocuk gelişimci ve toplum hizmeti uzmanı alacağız. Kızlarının eğitimle güçlendirilmesi ensest, tecavüz ve istismarları azaltacaktır.”
Anahtar Kelimeler:
Istismar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol