Öğretmen Diyarı

İşten atılan mahkemeye gidemeyecek

lşçi ile işveren arasındaki uyuşmazlıkları artık arabulucular çözecek. İşçi-işveren anlaşmazlıklarında taraflar mahkemeye değil arabulucuya gidecek. Yapılacak yasal değişiklikle iş uyuşmazlıklarında 'arabuluculuk' zorunlu hale getirilecek. Böylece işten atılan, istifa eden, patrondan alacağı olduğunu iddia eden işçiler de işçisinden şikayetçi olan patronlar da doğrudan mahkemeye gidemeyecek.

İş yükü azalacak iddiası

Başbakan Ahmet Davutoğlu, konuya 6 ay içinde yapmayı planladıkları reformlar içinde ‘Adalet’ başlığı altında dikkat çekti. Buna göre; işçi ve işveren uyuşmazlıklarının hızlı ve kolay çözülmesi için iş mahkemelerinin yapısı ve işleyişi gözden geçirilecek. Bunun için iş hukukunda reform yapılacak. Yasal düzenleme ile iş mahkemelerinin iş yükü azalacak, dava süreleri kısalacak.

Anlaşamazlarsa dava açılabilecek

2016’da meclis gündemine gelmesi beklenen düzenleme ile arabulucuya başvurmadan açılan davalar incelenmeden reddedilecek. Taraflar arabulucuya başvurdukları halde sonuç alamazlarsa dava açabilecek.  Kanuna, bireysel ve toplu iş sözleşmesine dayanan işçi alacakları ile işe iade talepleri zorunlu arabuluculuk kapsamında değerlendirildi.

2 hafta içinde sonuçlanacak

Arabulucular sadece Adalet Bakanlığı arabuluculuk siciline kayıtlı arabulucular arasından yapılacak. Arabulucu taraflarla iletişime geçerek süreci başlatacak. Arabuluculuk sürecinin en çok iki haftada sonuçlandırılması öngörülüyor.

 

Kaynak: ekonomiekibi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim