Öğretmen Diyarı

İşte ikiye bölünecek Bakanlıklar

Şerife Güzel

AK Parti'de seçim sonrası iki yönlü yoğun mesai başladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir yandan Hükümet programı diğer yandan da kabine oluşumu için çalışmalara başladı. Davutoğlu başkanlığındaki strateji ekibi, gece geç saatlere kadar toplantılarını sürdürdü. Strateji ekibi, Hükümet programı ve 100 günlük eylem planı için hazırlıkları yürütürken Davutoğlu diğer yandan da yeni kabinesini kimlerden oluşturacağıyla ilgili çalışma yapıyor.

6 yeni bakanlık kuruluyor

Strateji toplantısında, yeni bakanlıkların kurulması konusu da değerlendirildi. Daha önce gündeme gelen çalışmalar tekrar masaya yatırılarak, bazı bakanlıkların ikiye bölünerek 6 yeni bakanlığın oluşturulması üzerinde duruldu. Buna göre Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm, Çevre ve Şehircilik, Enerji ve Maden, Gümrük ve Ticaret bakanlıkları ikiye ayrılarak birer yeni bakanlık oluşturulacak. Şu anda 4 olan başbakan yardımcılıklarına da bir yeni başbakan yardımcılığı daha eklenecek. Böylelikle 6 yeni bakanlık kurulacak.

YASA DEĞİŞECEK

Ancak bu düzenlemenin hayata geçirilebilmesi için yasa değişikliği gerekiyor. Bu nedenle de öncelikle mevcut durumla yeni Hükümetin kurulacak. Hükümetin kurulup, güvenoyu alarak iş başı yapmasının ardından hazırlanacak bir yasa değişikliği ile bu değişimin sağlanması sağlanacak. Bu nedenle de ilk etapta bakanlık sayısı ve bakanlar, mevcut durumdaki şekliyle belirlenecek.

Star Gazetesi
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim