Öğretmen Diyarı

İŞTE DİREKSİYON SINAVINDA EN BAŞARILI VE EN BAŞARISIZ İLLER

Geçtiğimiz yıl ehliyet almak isteyenlerin girdiği direksiyon uygulama sınavında doğu illerinin adeta batı illerini solladığı ortaya çıktı.

Buna göre direksiyon uygulama sınav sonuçları en başarısız olan iller Denizli, İzmir, Antalya, Çorum, Ordu ve Burdur oldu. Direksiyon sınavında yüzde 85-90 başarı sağlayan iller ise Şırnak, Hakkâri, Siirt, Kars, Muş ve Iğdır olarak gerçekleşti.  Ehliyet almak isteyen yüzbinlerce kişinin girdiği Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı kapsamında yapılan direksiyon uygulama sınavında doğu illerinin adeta batı illerini solladığı ortaya çıktı.  Ehliyet almak isteyen adayların direksiyon hakimiyeti, yokuşta durma-kalkma, iki araç arasına park yapma gibi becerilerinin ölçüldüğü direksiyon uygulama sınavında doğu illerinin batı illerine göre büyük başarı elde ettiği belirlendi. 


Buna göre 2014 yılında yapılan direksiyon sınavında en başarılı il Şırnak oldu. Bu ilde adayların yüzde 90,3 direksiyon sınavından başarıyla çıkmayı bildi. Ardından yüzde 89,9 oranıyla Hakkâri en başarılı ikinci il olurken, yüzde 89,5 ile Siirt üçüncü başarılı il olarak gerçekleşti.


Kars'taki uygulama sınavından ise adayların yüzde 85,2 yine başarı elde ederken, Muş'ta bu oran yüzde 84,4, Iğdır'da yüzde 83,7, Bitlis'te 83,4 Ardahan'da yüzde 82, Diyarbakır'da yüzde 81,4 ve Tunceli'de yüzde 79,8'i buldu. 


BATI DİREKSİYONU BAŞARISIZLIĞA ÇEVİRDİ


Diğer taraftan batı illerinin direksiyon uygulama sınavındaki başarısızlığı ise dikkat çekti. 


Bu kapsamda direksiyon sınavında en başarısız il Denizli oldu. Bu ildeki sınava giren adayların sadece yüzde 48,9'u başarılı olabildi. İzmir yüzde 53,5 ile sınav sonuçları en düşük iller sıralamasında ikinci sırada yer alırken, Antalya da yüzde 54,3 ile en düşük oranlara sahip üçüncü il oldu. 


Çorum'da ise direksiyon uygulama sınavından adayların yüzde 54,6'sı geçerken, bu oran Ordu'da yüzde 55, Burdur'da yüzde 55,2, Uşak'ta yüzde 55,5, Mersin'de yüzde 55,7, Kahramanmaraş'ta yüzde 55,9 ve Edirne'de yüzde 56,9 olarak gerçekleşti. 

Gökhan KAYA / TÜRKİYE GAZETESİ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim