Öğretmen Diyarı

İstanbul Mv. Eren Erdem, Nabi Avcı'ya "YGS'deki Hatalı Soru Skandalını" Sordu‏!‏

13 Mart Pazar günü yapılan YGS sorularının geçtiğimiz Pazartesi açıklanmasının ardından tartışmalar hatalı sorular üzerine yapılan tartışmalar devam ediyor.
CHP'li Erdem, YGS'de 10 hatalı soru olduğunu belirttiği önerge gerekçesinde, önemli eğitim kurumları ve uzmanlarca, Türkçe’nin 12'inci ve 28’inci, fizik testinin 9’uncu ve 7’nci sorusunun kesin hatalı olduğu ve 3üncü, 4üncü ve 14üncü sorularda ise bilgi eksikliği ve kavram yanılgıları öğrencilerde zaman kaybına ve motivasyon bozukluğuna neden olduğu, coğrafya testindeki 21’inci sorunun çelişkili olduğu ve matematik testinde ise 15 ve 30’uncu sorularda hata olabileceğinin belirtildiğini ifade etti.
Erdem, konuya ilişkin, "ÖSYM her yıl olduğu gibi bu yıl da bizleri şaşırtmadı ve maalesef yine hatalı sorular nedeniyle birçok öğrenci ve ailenin geleceğini etkileyecek kritik hatalar yaptı. Son yapılan YGS'de uzmanlara sorduğumuzda, 10'a yakın sorunun hatalı olduğu belirtiliyor ve bazı soruların çelişkili ve hatalı kavramlarla sorulduğu söyleniyor. ÖSYM, sınavda yer alan her bir konuya aylarca çalışıldığı gerçeği bir yana, sınav anında o hatalı sorulara ne kadar zaman harcandığını ve bunun nasıl bir motivasyon kaybına neden olduğunu da bilmiyor galiba. Bir soru birçok öğrencinin hayallerini suya düşürebiliyor ama tüm bu gerçekler bilinmesine rağmen, hala sınavlarda inanılmaz çok sayıda hatalı soru hazırlanabiliyor. Maalesef, hatalı soru konusu bir gelenek haline dönüştü ve yine tüm bu kritik hatalar 'sehven' diyerek geçiştirilecek. Eğitim sistemimiz, hataların, sehvenlerin, sızdırmaların, skandalların içinde öğrencilerimizin hayatını karartmaya devam ediyor." dedi.
CHP'li Erdem önergesinde Milli Eğitim Bakanı Avcı'ya şu soruları yöneltti:
1.            Kurumunuzca yapılan değerlendirmeler sonucunda herhangi bir hatalı soru olduğu kanısına varılmış mıdır? Hangi testlerde kaç soru hatalıdır?
2.            Her yıl yaklaşık 2 milyon öğrencinin girdiği sınavlarda ciddi sayıda hatalı veya yanlış soru sorulmasının nedeni nedir? Hatalı soruların öğrencilerin psikolojisi üzerindeki etkileri nasıl azaltılacaktır?
3.            Yüzbinlerce öğrencinin hayatını etkileyen sorularda bu tarz hataların yapılmaması için son yıllarda herhangi bir önlem alınmış mıdır?
4.            Hatalı soru konusu 'sehven' gerekçesiyle basitçe geçiştirilecek bir husus mudur? Herhangi bir görevden alma veya istifa olacak mıdır?
5.            Hatalı sorular nedeniyle bugüne kadar Bakanlığa bağlı ilgili kurumlara kaç dava açılmıştır, bu davaların kaçı öğrenciler lehine sonuçlanmıştır?
6.            Hatalı soruların sınav anında öğrencilere zaman kaybettirdiği ve motivasyon bozukluğuna neden olduğu dikkate alınırsa, bu durumun olabildiğince adil bir şekilde çözülmesi için hangi adımlar atılacaktır?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim