Öğretmen Diyarı

İşsiz bırakılan akademisyenleri yok saymak insan hakkı ihlali
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, “Hakkında tutuklama kararı olan, gözaltı kararı verilen akademisyenler 3 bin civarında. Toplam 8 bin akademisyenle ilgili işlem var. 12 Eylül'de 120 akademisyen hakkında işlem yapılmış ve ihraç edilmiş” dedi.
CHP’li İrgil, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında vakıf üniversitelerinin kapatılması sonucu işsiz kalan akademisyenlere değinerek, “Olağanüstü Hal uygulaması kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnameler ile işsiz bırakılan 2 bin 500 akademisyenin mağduriyetini yok sayan Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurumu’nu uyarıyoruz; işsiz bıraktığınız akademisyenleri yok saymanız bir insan hakkı ihlalidir. Bu ihlal nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Türkiye’yi milyonlarca lira tazminata mahkum etmesine hazır mısınız?” dedi.
12 Eylül ile 15 Temmuz dönemini karşılaştıran İrgil, “Hakkında işlem yapılan memur sayısı 15 Temmuz sürecinde 50 bin 589, 12 Eylül döneminde 7 bin 245. Hakkında işlem yapılan öğretmen sayısı bu süreçte 28 bin 163, 12 Eylül döneminde 3 bin 854. 28 bin 163 öğretmene işlem yaptılar, ihraç ettiler ama 21 bin öğretmenin lisansını iptal ettiler. Hakkında işlem yapılan öğretim üyesi sayısı 2 bin 246 ihraç, 2 bin 500 işsiz kalan öğretim üyesi sayısı. Hakkında tutuklama kararı olan, gözaltı kararı verilen akademisyenler 3 bin civarında. Toplam 8 bin akademisyenle ilgili işlem var. 12 Eylül'de 120 akademisyen hakkında işlem yapılmış ve ihraç edilmiş” şeklinde konuştu.
İrgil, Türkiye'de günde 25 akademisyenin İngiltere merkezli akademisyenler merkezine başvurduğunu ve Türkiye’den beyin göçü görülebileceğine dikkat çekerek, “Daha da acısı Amerikan üniversiteleri bu akademisyenlere ‘isterseniz bizde çalışabilirsiniz, bu mağduriyetinizi görebiliyoruz’ şeklinde mail yoluyla mesaj göndermiş. Bunlar hep gözden kaçıyor. Bu gidişat iyi değil. Bunun özellikle dikkate alınmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.Kaynak: Sözcü
Anahtar Kelimeler:
AkademisyenFetoCHPMeb

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol