Öğretmen Diyarı

İŞKUR'da iş arayanlar dikkat!
 Türkiye İş Kurumu (İşkur) tarafından daha önce yapılan duyuruda 18 ay olan kayıtlılık süresini Avrupa Birliği standartlarına çekerek 12 aya indirmişti. Kurum bu hafta yaptığı duyuruda yapılan değişikliğin sebepleri ile ilgili olarak kamuoyuna bir takım açıklamalarda bulundu.
İş arayan kayıtlarının güncellenmesine ilişkin kamuoyu duyurusunda şu konulara yer verildi.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından işsizlere yönelik sunulan hizmetlerin daha etkin, verimli ve dinamik hale getirilebilmesi için iş arayanların İŞKUR’un aktif kayıtlarında kalma süresi 18 ay yerine 12 ay olarak değiştirilerek uluslararası standartlara getirildiği bir kez daha önemle vurgulandı. Peki bu değişiklik neden yapıldı?

İŞKUR yaptığı açıklamada danışmanlarla daha sık görüşme yapılması, iş arayanların sürekli irtibatta kalması gibi konulara değindiği açıklamada yer alan değişikliklerin ayrıntısı şöyle.

Bu değişikliğin temel sebepleri arasında İŞKUR; “Her İşsizin Bir İş ve Meslek Danışmanı Olacak” ilkesi gereğince İş ve Meslek Danışmanları tarafından kayıtlı işsizler ile daha etkin ve daha sık irtibat kurulmasının sağlanmasının gerekliliği için yapıldığı belirtildi.

Ayrıca iş arayanların İŞKUR ile daha sık irtibata geçmelerini sağlayarak sunulan hizmetlerin kalitesinin artırılması ve iş arayanların taleplerinin daha hızlı karşılanabilmesi hedeflendiği açıklandı.

Türkiye İş Kurumu;  ILO, OECD ve EUROSTAT gibi uluslararası kuruluşlar tarafından uzun süreli işsiz olarak tanımlanan 12 aydan uzun süreli işsiz olan kişilerin İŞKUR ile daha sık irtibata geçmelerini sağlamayı ve bu hedef kitleye yönelik yeni politikalar uygulamaya koymayı ve hizmetlerini daha çeşitli hale getirmeyi hedeflediği yetkililer tarafından belirtildi.

İş arayan kayıtlı kullanıcılara bilgilendirme yapıldı.

Bu işlem gerçekleştirilmeden önce, Kuruma kayıtlı olan 12 aydan uzun süreli iş arayanlara, gerek internet aracılığıyla gerekse en yakın hizmet birimine başvurmak suretiyle İŞKUR’da bulunan mevcut kayıtlarını güncellemeleri konusunda SMS ve e-posta yoluyla bilgilendirme yapıldığı bildirildi.
Kaynak: Haber Kaynağı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim