Öğretmen Diyarı

İskoç öğretmenlerin yüzde 40’ı işlerini bırakmayı düşünüyor

Bath Spa Üniversitesi akademisyenleri tarafından yapılan araştırmaya göre, İskoçya’daki öğretmenler aşırı derecede yoksul çalışma koşullarıyla hayatlarını devam ettiriyorlar.

Yapılan çalışmanın sonuçları eylül ayında yapılan konferansta şu şekilde aktarıldı: ”Öğretmenlerin yüzde 40’ından fazlası önümüzdeki 18-19 ay içerisinde görevlerini bırakmayı düşünüyor. Aşırı iş yükü sebebiyle artan stres iş memnuniyetini de düşürüyor.”

Raporun yazarı Bath Spa Üniversitesi Psikoloji Araştırma Grubu Başkanı Dr.Jermaine Ravalier:  “Hükümet kesintileri öğretmenlerin işlerinde ağır bir etki yaratıyor.” dedi. Dr. Ravalier, ayrıca sosyal hizmet uzmanlarının da çalışma şartlarına baktıklarını belirterek, ”İşten ayrılacaklarını söyleyen personellerden sadece yarısı bunu yaparsa gelecek 18 ayda kamu hizmetlerinde büyük bir personel çıkışı ile karşılaşacağız. Bu devleti büyük zarara sokacak ve gelecek kuşağı da eğitim kalitesi anlamında etkileyecek.” diye belirtti.

Okulların çalışma sisteminde radikal değişiklikler yapılacak

EIS Öğretim Birliği, araştırmacıların anketlerinin yaklaşık 5000 kişi tarafından yanıtlanmasına yardımcı oldu. EIS Öğretim Birliği Genel Sekreteri Larry Flanagan, “Yüksek nitelikli mezunları öğretime çekmeye ve elimizde tutmaya devam edebilmemiz için daha iyi çalışma koşullarıyla daha cazip bir mesleği öğretmek için acil harekete geçmeliyiz" açıklamasında bulundu. Ayrıca  Flanagan, öğretmenler üzerindeki bürokratik ve iş yükü taleplerini azaltmayı, okulların tam kadrolu olmasını ve on yıldır düşürdükleri öğretmen maaşlarını standart ücret düzeylerinde iyileştirmeler sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Eylül ayının ikinci haftası İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon konuyla alakalı olarak, öğretmenler de dahil olmak üzere kamu sektörü çalışanları için ülkenin yüzde 1’lik ücret sınırının kaldıracağını ifade etti.

Hükümetin önümüzdeki yıl için hazırladığı programı açıklarken, okulların çalışma sisteminde radikal değişiklikler yapılacağının da sözünü verdi. Bununla birlikte eleştirmenler, öğretmen istihdamı, kalıcılık ve çalışma koşullarına daha fazla odaklanılması gerektiğini belirtirken, bu konuyla da ilgili çalışmalar da başlatıldı.

Eğitim Servisi – Onur Şişman

CnnTürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim