Öğretmen Diyarı

İşkencenin 60 sn\'lik filmleri..

Yasemin Candemir


Vaktiniz olduğunda hayvanlara etik muamele için mücadele eden Peta’nın 60 sn’lik videolarını seyredin. Sonra sorgulayın tüketim alışkanlıklarınızı ve nerede hata yaptığınızı? Hayvansal bazlı gıdaları tüketmek için iki kez düşünmeye, sirklerden uzak durmaya ve hayvan testleri yapan kozmetiklerden uzak durmaya çağıralım birbirimizi…

Sadece 60 sn. süren ama size yıllar boyu etkileyecek, tüketim alışkanlıklarınızı değiştirecek filmler bunlar. Tamamen gerçek hayattan. Süt, tereyağı, yogurt üretim tesislerinden, sirklerden, hayvan testi yapan laboratuvarlardan görüntüler veriyor ama konuşmuyor. Konuşmasına gerek kalmıyor…

Bu filmleri seyredenlerin bir daha aynı hayatı yaşamayacağına inanıyorum, inanmak istiyorum. Buzdolabında dura dura bozulan ve çöpe giden tereyağının yenisini alırken düşünmeye zorlayacak sizi. O tereyağının hangi acılar eşliğinde üretildiğini görünce sadece hayatın gerçekliğinden değil, kendi duyarsız yaşamınızdan da tiksineceksiniz.

Çocuğunuzu iki eğlensin diye götürdüğünüz sirkin arkasında yaşananları bilince, verdiğiniz bilet parasından memnun, oturabilecek misiniz evinizde? İkinci kez şehre sirk geldiğinde gönül rahatlığıyla gidebilecek misiniz, bakın, bakalım…

\"\"

Kullandığınız kozmetik kremlerin hayvanlar üzerinde nasıl test edildiğini görünce, aynı kremi yüzünüze sürmeye nasıl cesaret edeceksiniz!

Hayvanlar, kozmetiklerin içindeki etkin maddelerle kısa bir süre içinde ölürken, kullanmaya devam edebilecek misiniz aynı markayı? “Hayvan testlerine hayır” diyen markaları seçmek için zaman ayırmayacak mısınız kendinize?

“Benim yüreğim kaldırmaz, kesinlikle seyredemem” demek işin en kolay kısmı. Ama siz, biz bunları seyretmedikçe hiçbir şey değişmeyecek.  Göz ucuyla olsa bile bakın ki, hayatımızı bir sürüngen, leş kargası, akbaba şeklinde yaşamak yerine toplumun bir bireyi gibi yaşamayı öğrenelim. Bilmiyoruz, bilmiyorsunuz çünkü hiç kimse hayvanlarla ilgili gerçekleri, üretim anında yaşanan canilikleri yazmıyor.

Peta bunları yayınlarken, “Bunlar yurt dışından görüntüler, Türkiye’de olmaz böyle şey” demek sadece aptallık olur. Dünyanın her tarafında gerçek bu. Tüketim arttıkça olan hayvanlara oluyor ve caniliğin boyutları akıl almaz büyüyor.

Seyretmek için cesaretin varsa, kendini değiştirebileceksen;
http://www.peta.org/features/60-seconds-change-your-life/

 

 

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
işkencenin sn lik filmleri

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol