IŞİD\'i bahane edip yakıp yıktılar!

Terör örgütü IŞİD'e tepki bahanesiyle İstanbul başta olmak üzere yurdun çeşitli kentlerinde gösteri düzenleyen gruplar, resmi ve özel araçlar, banka şubeleri, iş yerleri ve siyasi parti binalarına zarar verdi. Gösterilerde, 1 kişi hayatını kaybetti, beşi polis 8 kişi yaralandı

İstanbul'da Kadıköy ve Gazi Mahallesi'nde IŞİD'e tepki bahanesiyle toplanarak izinsiz gösteri yapan gruplara müdahale edildi.

DBP'nin çağrısı üzerine Kadıkö

y Boğa Heykeli önünde toplanan bir grup, IŞİD aleyhine sloganlar attı. Söğütlüçeşme'de toplanan başka bir grup da kalabalığa dahil oldu.

Grubun arasındaki yüzleri maskeli eylemcilerin polis ekiplerine saldırması üzerine, güvenlik güçleri tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Ara sokaklara kaçan gruptakiler ile güvenlik güçleri arasındaki kovalamaca yaşandı.

Sultangazi DBP İlçe Başkanlığı önünde toplanan yaklaşık 150 kişilik grup, Cebeci Caddesi'nde yürüdükten sonra basın açıklaması yapmak istedi.

Göstericiler, bu sırada "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı atan başka bir grupla karşı karşıya geldi. Yaşanan arbedede iki grup birbirlerine taş ve sopalarla saldırdı. Bölgede güvenlik amacıyla bekleyen polis ekipleri, her iki gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Gösteriler nedeniyle emniyet personelinin bayram izinleri iptal edilirken, il genelinde birçok ilçede çıkan olaylarda çok sayıda iş yeri ile resmi ve sivil araca zarar verildiği, bazılarının yakıldığı kaydedildi.

Bağcılar'da dün akşam yaşanan olaylar sırasında polislere eylemciler tarafından ateş açıldığı ve bir polis memurunun ayağından yaralandığı bildirildi.

3 belediye otobüsünü ateşe verdiler!

Yüzleri maskeli 5 - 10 kişilik bir gösterici grubu Yunus Emre Mahallesi otobüs son duraklar mevkiinde ortaya çıkıyor. Gruptan bazı kişiler otobüsleri taşlıyor, camlarını kırıyor ardından da otobüslerin yanına yaklaşıyor. Daha sonra yere kumaşlar seriliyor bunlar ateşleniyor ve otobüslerin içine atılıyor. Otobüslerin içinde alevler görülüyor. Bu sırada 2 göstericinin alevlerin daha hızlı büyümesini sağlamak için ellerindeki şişelerden yanıcı sıvı attıkları görülüyor. Kısa bir süre sonra otobüslerden alevler yükseliyor. Bu sırada gösterici grubundan olmayan yüzlerce kişi de olan biteni seyrediyor. Bu sırada ortada polis de yok.

Olayı seyredenlere hitaben yükselen " burası güvenli değil, boşaltın" anonsundan olay yerine polisin geldiği anlaşılıyor. Sultangazi'de yaşanan bu dehşet bir cep telefonu kamerasına yansıyor.

- Van

Van'ın Başkale İlçesi'nde ise IŞİD saldırılarını protesto etmek için bu sabah yaklaşık 500 kişi DBP İlçe binası önünde toplandı. Toplanan grup daha sonra sloganlar atarak AK Parti İlçe binasını taşladı. Göstericiler daha sonra çarşı merkezinde bulunan Atatürk heykeline molotof kokteyli atarak yaktı. Alevler içinde kalan heykel zarar gördü.

Hakkari-Van karayoluna da barikat kurup trafiğe kapatan grubun polise havai fişek ve taş atması üzerine polis basınçlı su ve gözyaşartıcı bomba kullanarak müdahale etti.

- Mardin'de 6 ilçede sokağa çıkma yasağı

- Mardin Valiliği, 6 ilçede "ikinci bir emre kadar" sokağa çıkma yasağı kararı aldı.

Valilikten yapılan açıklamada, Kızıltepe ve Nusaybin ilçeleri başta olmak üzere ortaya çıkan şiddet eylemleri nedeniyle bozulan asayiş ve güven ortamının tekrar tesis edilmesi için 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi gereğince Kızıltepe, Nusaybin, Derik, Mazıdağı, Dargeçit ve Savur ilçelerinde saat 17.00 itibarıyla ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi.

- Muş

Muş'un Varto ilçesinde çıkan izinsiz gösterilerde kafasına gaz kapsülü isabet eden bir gösterici hayatını kaybetti.

HDP'nin "sokağa çıkma çağrısını" bahane ederek Varto ilçesinde yol kapatıp çevreye molotofkokteyli ve taşlarla saldıran göstericilere, güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli suyla karşılık verdi. Yollara taş ve çöp varilleriyle barikat kuran göstericiler, çok sayıda iş yerine de zarar verdi.

AK Parti ilçe başkanlığı, PTT binası ile bir dershanenin yakıldığı ve çok sayıda iş yerinin zarar gördüğü gösterilerde, kafasına gaz kapsülü isabet eden Hakan Buksur (17), ağır yaralandı.

Varto Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Buksur, buradaki tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Göstericilerin, Buksur'un cenazesini otopsi yaptırmadan hastaneden teslim aldığı öğrenildi.

Malazgirt ve Bulanık ilçelerinde de esnaftan bazıları kepenk kapattı. Bulanık ilçesinde toplanan göstericiler de, slogan atarak oturma eylemi yaptı.

- Mersin

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı Demirtaş Köprüsü yakınında yoldan geçen bir belediye otobüsüne taş ve şişelerle saldıran grup, daha sonra olay yerine gelen polis aracına zarar verdi.

Polis ekiplerinin havaya açtığı uyarı ateşinin ardından ara sokaklara kaçan grup, TOMA ve zırhlı araçların müdahalesiyle dağıtıldı.

Atılan taş ve cam parçaları yüzünden yol bir süre trafiğe kapatıldı.

Grubun attığı taşla ayağından yaralanan bir kişi, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

- Denizli

IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasında Kobani'deki çatışmaları bahane eden bir grup, Esentepe Mahallesinde eylem yaptı. Eylemden sonra Delikliçınar Meydanı'na yürümek isteyen gruba, emniyet güçlerinin izin vermemesi üzerine arbede çıktı. Göstericiler, bazı işyeri ve araçlara zarar verdi.

Emniyet ekiplerinin, TOMA ve biber gazı ile müdahale etmesi üzerine eylemciler, kaldırımlardan topladıkları taşlarla emniyet güçlerine karşılık verdi.

Olaylar sırasında eylemcilerin attığı taşla bir vatandaş başından ağır yaralanırken, yaralı vatandaşa olay yerinde basın mensupları ilk müdahaleyi yaptı. Bir polis memuru da başından hafif yaralandı. Olaylarda çok sayıda eylemci gözaltına alındı.

Yaralılar, Denizli Devlet Hastanesine kaldırıldı.

- Hakkari

Suriye'de, YPG ile terör örgütü IŞİD mensupları arasında çıkan çatışmada öldürülen YPG'li Sevim Atak'ın cenazesi, Yüksekova ilçesine bağlı Esendere beldesinde toprağa verildi.

Cenaze töreni sonrası ilçe merkezindeki Cengiz Topel Caddesi'nde bir araya gelen yüzleri kapalı grup, Eczaneler Sokağı'nda güvenliği sağlayan polis ekiplerine havai fişek ve taşlarla saldırdı.

Polisin biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ettiği gruptakiler, ara sokaklara kaçtı. Bir süre sonra Eski Cezaevi Kavşağı ile Esentepe Mahallesi'nde tekrar bir araya gelen gruptakiler, yolları trafiğe kapatıp ateş yaktı.

- Ağrı

Suriye'de, YPG ile terör örgütü IŞİD mensupları arasında çıkan çatışmada öldürülen YPG'li Yılmaz Bartan'ın cenazesi, Patnos'un Güllüce köyünde toprağa verildi.

Bartan'ın cenazesi, köy meydanındaki cenaze töreninden sonra köy mezarlığında defnedildi.

Bartan'ın babası Zeynel Abidin Bartan, yaptığı açıklamada, "Oğlum Yalova'da çalışırken televizyonlarda Kobani'de (Ayn el Arap) yaşananları görüp kendi isteği ile YPG'ye katılmıştır" dedi.

Eleşkirt ilçesinde de Eğitim-Sen temsilciliği öncülüğünde bir grup, Kobani'de yaşanan olayları protesto etti.

Cumhuriyet Caddesi'nde slogan atarak yürüyüş yapan grup, basın açıklaması yaptıktan sonra olaysız dağıldı.

- Şanlıurfa

IŞİD'in Kobani'ye (Ayn el Arap) yönelik saldırılarına tepki gösteren bir grup, Mürşitpınar Mahallesi civarında toplandı. Bir süre bekleyen ve sınıra yürümek isteyen kalabalık, güvenlik güçlerince uyarıldı. Gruptakilerin, taş atması üzerine güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Bölgeden uzaklaştırılan ve zaman zaman toplanan grup, güvenlik güçlerince anons yapılarak uyarıldı.

Bu arada ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçakları Kobani'deki IŞİD hedeflerini saldırı düzenledi. Saldırı sonrası meydana gelen patlamanın sesi Suruç ilçesinden de duyuldu.

Sınır hattı boyunca önlem alan jandarma ve polis ekipleri, vatandaşların geçişine izin vermiyor.

Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın karşısındaki tepede konuşlanan tank ve zırhlı araçların bekleyişi sürüyor.

Kobani'deki çatışmalarda yaralanan ve 112 Acil Servis ekiplerince sınır kapısından alınan yaralılar, Suruç Devlet Hastanesine kaldırıldı.

- Artvin

Hopa Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen çeşitli siyasi parti ve Halkevlerine mensup grup, IŞİD'e tepki göstermek için çeşitli dövizlerle sloganlar atarak, İnönü Caddesi'nde yürüdü.

Sloganlar eşliğinde Dumlupınar Caddesi'ndeki AK Parti Hopa İlçe Başkanlığı binası önüne kadar gelen gruptakiler, burada bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra açıklamanın ardından dağıldı.

- Diyarbakır

Bağlar, Sur, Kayapınar ve Yenişehir ilçelerindeki toplanan gruplar, yola barikat kurarak izinsiz gösteri yaptı.

Polisin ikazına rağmen dağılmayan göstericilerin taş, havai fişek ve molotofkokteyli ile saldırması üzerine tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi.

Ofis Semti'nde bulunan bir öğrenci yurdundaki Atatürk büstü bir grup genç tarafından binadan aşağıya atıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim