Öğretmen Diyarı

Işid Kobani\'ye girdi !

AA

 

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre, IŞİD ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalar gün boyu devam etti. Ağır silahlarla saldıran terör örgütü, Kobani ilçe merkezine doğru ilerliyor.

 

Yerel kaynaklar, IŞİD'in, ilçenin doğu kesiminde denetimi büyük oranda sağladığını belirtti. Terör örgütünün, sokak savaşının devam ettiği Kobani'ye 2 bin kişi ile girdiği kaydedildi. Bu arada IŞİD'in ilerleyişi karşısında ilçeden kaçışların devam ettiğini ifade edildi.

 

'Sivil bölgeler IŞİD denetiminde'

IŞİD ile YPG güçlerinin Kobani'deki çatışmaları artık kentin sokaklarında sürüyor. İki taraftan da çok sayıda ölü ve yaralı var. PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, "Sivil bölgeler IŞİD denetiminde, katliam korkusu var" dedi.

 

200 SuriyeLİ TÜRKİYE'YE GEÇTİ

Kobani'de, IŞİD militanları ile PKK'nın Suriye'deki kolu YPG arasındaki çatışmaların akşam saatlerinde şiddetlenmesi üzerine kaçan 200 Suriyeli, Mürşitpınar Sınır Kapısı'nda yoğunluk oluşturdu. Sınır kapısındaki polis noktasında kayıt işlemleri yapılan, aralarında Kobani'deki siviller ile YPG'lilerin de bulunduğu iddia edilen 200 Suriyeli, Türkiye'ye giriş yaptı. Bazılarının yaralı olduğu görülen Suriyelilerin çadır kentlere yerleştirileceği öğrenilirken, şiddetlenen çatışmalar nedeniyle sınırın Türkiye tarafında ise alınan güvenlik önlemleri arttırıldı.

 

SINIR SİLAH SESLERİ İLE İNLİYOR

 

Çatışmalar Türkiye sınırındaki Büyükkendirci (Edmenek) mahallesinin hemen karşısında da yoğunlaşmış durumda. Sınıra yakın mesafeden sık sık silah sesleri geliyor.

 

IŞİD BAYRAĞINI DİKTİ

 

IŞİD, Kobani'nin doğu girişindeki Kani Arap mahallesinde dört katlı bir binaya bayrak astı. Kobani merkezi ele geçirmek için çatışmalar sürerken, Türk tankları Mürşitpınar sınır kapısına yakın tepelere konuşlandı.

 

TÜRK TANKLARI KOBANİ'YE BAKIYOR

 

Türk tanklarının yönü Kobani tarafına çevrilmiş durumda. Sınıra gidişlerde de yoğun güvenlik önemleri var. Askerler sınırındaki boşaltılan köylere gelenlere gazla müdahale ediyor.

 

"KATLİAM KORKUSU VAR"

 

Öte yandan Sterk TV'ye konuşan PYD Eş Başkanı Asya Abdullah, sivil bölgelerin IŞİD denetimine girdiğini, bölgede hâlâ binlerce sivilin olduğunu söyledi. IŞİD'in intihar saldırıları düzenlediğini de belirten Abdullah, "Katliam korkusu var. Dünya kamuoyu uyandırılmalı, büyük eylemler yapılmalı." dedi.

 

"Koalisyondan istediğimiz şey aldıkları karara sahip çıkmaları" diyen Asya Abdullah, "Şimdiye kadar tavırları oldu ama çok sınırlı müdahale oldu. çok dar kapsamda kaldı. 20 gündür bu kantonda savaş var, onlara yardım geliyor her tarafları açık. Şimdiye kadar koalisyon kararını yerine getirmedi. Bu saldırıları durdurmadı." ifadelerini kullandı.

 

KRİTİK TEPEDE ÇATIŞMA

 

Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sorumlusu İbrahim Kurdo da Al Jazeera’ye yaptığı açıklamada, özellikle Sabah saat 03:00’ten itibaren çatışmaların daha da şiddetlendiğini söylemişti.

Kurdo sabah saatlerinde yaptığı açıklamada “IŞİD hiçbir ilerleme kaydetmiş değil, savunmamız sürüyor” ifadelerini kullanmıştı.

 

YPG'DEN İNTİHAR SALDIRISI

 

İç savaşın başından beri ülkedeki protestolar ve ölümler hakkında bilgi geçen Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), kadın bir YPG üyesinin IŞİD’e intihar saldırısı düzenlediği bilgisini geçti. SOHR’un Başkanı Rami Abdürrahman, YPG üyesinin Kobani’nin doğusundaki bir IŞİD mevzisine girip mermisi bitene kadar çatıştığını, ardından üzerindeki bombaları infilak ettirdiğini söyledi. Abdürrahman, saldırıda kaç IŞİD üyesinini öldüğüne dair ellerinde bilgi bulunmadığını belirtti.

 

(Al Jazeera)

Anahtar Kelimeler:
ışid kobani ye girdi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim