Öğretmen Diyarı

İş ilanlarında 'kadın eleman aranıyor' demek artık suç sayılacak

Hükümet Avrupa Birliğiyle uyum kapsamında önemli bir düzenlemeyi hayata geçiriyor. Her türlü ayrımcılık ve aşağılamaya karşı mücadele başlatılacak. İlk iş, yasal bir düzenleme yapılarak Başbakanlıkta insan hakları ve eşitlik kurumu oluşturulacak.

İnsan hakları ve eşitlik kurumu, okullarda insan haklarına saygı ve eşitlik ilkesinin öğretilmesi ve benimsetilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığıyla ortak çalışma yürütecek.

Ayrımcılık yasağı ihlalinden zarar gördüğü iddiasında bulunan kişi ve şirketler, Kurum'a başvurabilecekler. Başvurular, illerde valilikler, ilçelerde kaymakamlıklar aracılığıyla da yapılabilecek.

Kurum, başvuruları en geç altı ay içinde sonuçlandıracak. Ayrımcılık yasağının ihlali halinde, bin liradan 15 bin liraya kadar idari para cezası verebilecek.

Önümüzdeki günlerde Meclis'e sevk edilmesi beklenen tasarıyla her türlü cinsiyet, ırk, renk, dil, din, inanç, felsefi ve siyasi görüş milliyet veya etnik köken, servet, doğum, medeni hal, sağlık durumu, engellilik ve yaş ayrımcılığına ceza yaptırımı da gelecek.

"KADIN ELEMAN ARANIYOR" DENİLEMEYECEK

Düzenlemeye göre, işveren iş ilanına çıkarken bile ayrımcı ifadeler kullanmayacak.

Örneğin ilanda "kadın eleman aranıyor" denilemeyecek. Buradaki kadın ifadesi ayrımcılık olarak kabul edilecek. Sadece belli bir cinsiyetin istihdamını zorunlu kılan durumlarda işverenler personel alırken ayrım yapabilecek.

İşveren, personelini yıldıran davranışlar içinde bulunamayacak.

Kişiyi işinden soğutmak, dışlamak, bıktırma amaçlı kasıtlı yapılan eylemler "ayrımcılık" sayılacak.

UTANDIRICI HER TÜRLÜ DAVRANIŞ 'TACİZ' SAYILACAK

Sadece cinsel değil, insan onurunu çiğneme amacını taşıyan yıldırıcı, onur kırıcı, aşağılayıcı ve utandırıcı her türlü davranış "taciz" sayılacak. İşveren, istihdam başvurusunu gebelik, annelik ve çocuk bakımı gerekçeleriyle reddedemeyecek.

Kaynak: AHaber

www.memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol