Öğretmen Diyarı

İnanılmaz ama gerçek...

Üretim teknolojisine devrim yaratacak nitelikte değişiklikler ve yenilikler getiren üç boyutlu yazıcılar insanoğlunun hayal gücünü zorluyor.


Kullanılmaya başlandığı ilk günden itibaren aklınıza gelebilecek her türlü ürünün yanı sıra çok özel ve ilginç ürünler de ortaya çıkaran bu yeni nesil teknoloji, geleceğimizi inanılmaz biçimlerde şekillendireceğe benziyor.

İşte bunlardan son örneği Çin'de 3D yazıcıyla üretilen ve maliyeti çok çok düşük olan evler...

Günümüzde üç boyutlu yazıcı teknolojisi mücev­her, aksesuar, ayakkabı tasarımında, endüstriyel ve mimari tasarımlarda, inşaat mühendisliğinde, yapı işlerinde, otomotiv sanayisinde, hava-uzay, dişçilik ve tıp sektöründe, eğitimde, coğrafi bilgi sistemle­rinde ve farklı alanlardaki bilimsel çalışmalarda bir­çok ülkede yaygın olarak kullanılıyor.  

Çin'in Şanghay kentinde 3D yazıcıyla 200 metrekarelik bir ev inşa edildi. Bir inşaat şirketinin yaptığı evin maliyetinin sadece 30 bin yuana (12 bin 580 TL) mal olduğu belirtildi.

Evi yapan 3D yazıcı ise Çinli şirket tarafından geliştirildi. Yazıcının 32 metre uzunluğunda, 6.6 metre yüksekliğinde ve 10 metre eninde olduğu kaydedildi. Şirketin CEO'su Ma Yihe, "3D ile yapılan evler hem ekolojik, hem ekonomik açıdan oldukça cazip. 3D ile yapılacak inşaat projelerine daha da yoğunlaşacağız" dedi.  


 

piramithaber.com

Anahtar Kelimeler:
inanılmaz ama gerçek

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim