Öğretmen Diyarı

İlkokul Öğrencilerine Cinsel Eğitim Kitabı Ülkeyi Karıştırdı
 Amerika'nın Oregon eyaletinin Rainier kasabasında bulunan Hudson Park İlköğretim Okulu dördüncü sınıf öğrencilerinin velileri, çocuklarının cinsel eğitim kitabı okuduklarını öğrenince okul yönetimine ve hedefteki kütüphane görevlisine ateş püskürdü. Okul yönetimi, öğrenci velilerine gönderdiği mektupta 'Bu Tamamen Normal' adlı cinsel sağlık eğitimi kitabının 10 yaş ve üzeri öğrencilerin eğitimlerini hedeflediğini, söz konusu kitabı öğrencilerin birbirlerine verdiğini belirtti.

6. SINIFTAN İTİBAREN OKUTULAN BİR KİTAP

Okul yönetimi ayrıca, kızgın velilerin dokuz yaşındaki çocukların elinde kitabın dolaşması üzerine gösterdiği tepkiyi anladıklarını ifade etti. Yönetim, bahse konu olan kitabın bedenin değişimi, fiziksel büyüme, cinsellik ve cinsel sağlık bilgilerini içeren bir kitap olduğunu ve altıncı sınıftan itibaren okutulduğunu belirtti. Konu hakkında idari soruşturma başlatıldığını açıklayan okul yönetimi, bu durumun tekrarının yaşanmayacağını ve tartışma yaratacak benzer içerikteki kitapların okul kütüphanesinden kaldırıldığını duyurdu. Okul müdürü Heidi Blakely, yaşananlardan dolayı öğrenci velilerinden özür diledi.

KİTAPTA CİNSELLİĞE DAİR KONULAR KARİKATÜRİZE EDİLEREK RESMEDİLMİŞ

Tartışma yaratan kitap 10 yaş ve üzeri çocukların cinsellik eğitimini temel alıyor. Kitapta gençler, kadın ve erkekler karikatürize edilerek çizilmiş şekilde resmediliyor. Çizimlerde kadın ve erkeklerin kendi kendilerini tatmin eylemleri, cinsel ilişki halleri veriliyor. Kitapta ayrıca ergenlik, homoseksüellik, adet görme konuları işleniyor. Okul yönetimi, kitabın eyalet tarafından onaylı kitaplar listesinde olduğunu belirterek kendini savundu.

VELİLER, KÜTÜPHANE GÖREVLİSİNİ SUÇLADI

Çocuklarını korumak adına isimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı öğrenci velileri, kütüphane görevlisinin söz konusu kitabı çocuklara göstererek, evlerine götürmeleri yönünde cesaretlendirdiğini iddia etti. Veliler, kendilerinin uyarılmadan bu tarz bir kitabın kütüphaneye alınmasına karşı kızgınlıklarını dile getirdiler. Okul yönetimi bu iddia üzerine bir açıklama yaparak, velilerin hedefindeki kütüphane görevlisi hakkında idari soruşturma başlattıklarını ifade etti.

EN ÇOK TARTIŞMA YARATAN KİTAP LİSTESİNDE 12. SIRADA

Amerika Kütüphaneler Birliği, 2000-2009 yılları arasında 'Bu Tamamen Normal' adlı kitabı, yasaklanan/tartışma yaratan 100 kitap listesinde 12. sıraya koymuştu.

Kaynak: www.haberler.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim