Öğretmen Diyarı

İki kritik komutanlık İç İşleri\'ne bağlanıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanlığı’nda yeniden yapılanmaya gidileceğini belirterek, “Jandarma ve Sahil Güvenlik komutanlıklarının atanması doğrudan İçişleri Bakanlığı’na bağlanacak. Askeri konular hariç, bütün yetkiler İçişleri Bakanlığı’na bağlanacak” dedi. 

Davutoğlu, yeni yönetmelikle birlikte jandarmanın özel üniforma ile sokaklarda bulunacağını açıkladı. TSK’nın 1 Ekim’de yaptığı açıklamaya göre Jandarma Genel Komutanlığı’nda 32 general, 5 bin 836 subay, 23 bin 304 astsubay, 23 bin 313 uzman jandarma ve 12 bin 132 uzman erbaş görev yapıyor. Jandarma bünyesinde uzman personel, yedek subay, er, askeri personel ile sivil işçi ve memur dahil toplam 187 bin 353 kişi bulunuyor.

ÇÖZÜM SÜRECİ MİLLİYMİŞ!

Davutoğlu, çözüm sürecinin “milli, yerli ve özgün bir proje” olduğunu iddia ederek, “Sonuna kadar korunacaktır” dedi. Davutoğlu, akil insanlar toplantısına katılanlara teşekkür ederek, “11 saat kadar görüştük. Eleştiri yapanlar oldu, onların bütün eleştirilerini not ettim. Toplantıya katılarak çözüm sürecine olan inançlarını bir kez daha dile getirdiler” diye konuştu. 

Molotofun da artık bir “saldırı aracı” sayılacağını söyleyen Davutoğlu, Bakanlar Kurulu’nda alınan İç Güvenlik Reformu’yla ilgili kararlar hakkında da bilgi verdi.
Paketle, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün etkinliğini ve esnekliğini güçlendirecek tedbirlerin alınacağını ifade eden Davutoğlu, toplumsal olaylarda polisin gözaltı yetkisinin kısıtlı olduğunu ve bu nedenle yeni pakette polise 24 saatlik gözaltı yetkisi verileceğini açıkladı. 

Davutoğlu, “Kolluğun üst ve araç arama yetkisi tamamiyle hukuki denetime açık şekilde ve tabi gerekli izin prosedürleri de işlenerek yeni bir düzenlemeye kavuşturulacak. Çok güçlü bir delili oluşturacak hale dönüşmüşse, bunun içinde yargı süreçleri paralelinde işlemek suretiyle izin alındıktan sonra arama yapılabilecek” diye konuştu.

İSTİHBARATA DENETİM

Davutoğlu, “İstihbarat, teknik takip, dinleme gibi yetkilerin, önce o birimlerde İçişleri Bakanlığı’nda Başbakanlık Teftiş Kurulu’nda denetimi yapılacak. Ayrıca TBMM’de 17 kişilik komisyona da rapor sunulacak” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol