Öğretmen Diyarı

Hükümet O Parayı Hesaplara Yatırdı

Hükümet'in uygulamaya koyduğu düzenleme ile 15 Mayıs'tan itibaren dünyaya gelen her çocuk için anneye doğum yardımı yapılıyor. 15 Mayıs'tan Ramazan Bayramı'na kadar olan süreçte toplam 77 bin 254 anneye doğum yardımı yapıldı.


NASIL ALINACAK


Düzenleme kapsamında canlı doğan birinci çocuk için 300, ikincisi için 400, üçüncü ve sonraki çocuklar içinse 600 lira doğum yardımı yapılıyor. Doğum yardımı, 15 Mayıs 2015 ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için veriliyor. Ancak ödemeye esas çocuk sırasının tespitinde, bu tarihten önce doğan çocuklar da dahil ediliyor. Başvurular aile ve sosyal politikalar il müdürlükleri ile sosyal hizmet merkezleri aracılığıyla şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla gerçekleştirilebiliyor. Vatandaşlar, T.C. numaralarını ibraz ederek her hangi bir PTT şubesinden ödemelerini alabiliyor. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ve Mavi Kart sahipleri de bu uygulamadan aynı şartlarda faydalanabiliyor. Kamuda çalışanlar ise başvurularını kurumlarına yapıyor.


BİLGİ ADRESİ ALO 144


Kamu işçilerinden, kapsamında bulundukları bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre, kendisi veya eşinin doğum yapması nedeniyle bir ödeme yapılması kararlaştırılmış olanlara, bu tutarın, yardım programı kapsamındaki ödeme tutarından daha az olması halinde, sadece aradaki fark ödeniyor. Öte yandan, başvuruların e-devlet kapısı üzerinden alınabilmesine yönelik çalışmalar sürüyor. Detaylı bilgi almak isteyenler, ücretsiz hizmet sunan 'ALO 144 Sosyal Yardım Hattı'nı arayabiliyor veya aile ve sosyal politikalar il müdürlüklerine başvurabiliyor.

 

sgkrehberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol