Öğretmen Diyarı

Hoca şikâyet etti, 2 yıl sonra 25 öğrenci gözaltına alındı
İSMAİL SAYMAZ
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde, iki yıl önce bir öğrenciye ‘Bir kadın böyle kahkaha atmaz’ dediği için protesto edilen doçentin şikâyet dilekçesi üzerine 25 ögrenci dün gözaltına alındı.

Savcılık, ‘hocalar ile öğrencilerin ortaklaşa hareket etmek suretiyle yapılanma içine girdiklerini’ ileri sürdü. Dayanak olarak, Keskinkılıç’ın şikayeti ile aynı yöndeki gizli tanık şikâyeti gösterildi.Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Osmanlıca derslerine giren Yrd. Doç. Dr. Esra Keskinkılıç’ın Kasım 2014’te bir kız öğrenciye, “Bir kadın böyle kahkaha atamaz” demesi üzerine okulda eylemler başlamıştı. Keskinkılıç’ın görevden alınması için imza toplayan öğrenciler, okulun kantininde forum düzenlemişti. Keskinkılıç da öğrenciler hakkında 28 Kasım 2014’te suç duyurusunda bulunmuştu. 

ÖĞRENCİLERE OPERASYON

Keskinkılıç’ın adını ve fotoğrafını verdiği 25 öğrenci dün operasyonla gözaltına alındı. Bu operasyona gerekçesi olarak, ‘MSGÜ’de üniversitesi yönetiminde görev alan hocalar ile öğrencilerin ortaklaşa hareket etmek suretiyle yapılanma içine girdikleri’ iddiaları gösterildi. Sorgu tutanağında Keskinkılıç’in ifadesinin yanı sıra ‘Füsun Okur’ ve ‘Hayal Açıkgöz’ kod adlı iki gizli tanığın ifadelerine yer verildi. Öğrencilerin sosyal medya paylaşımları da delil olarak gösterildi.


Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim