Öğretmen Diyarı

Hızlı yaşlanmanın 13 nedeni!

Çok fazla yük alıyorsunuz

Yapacaklar listeniz hiçbir zaman kısalmıyorsa hareketli hayatınızın stresi vücudunuzu yoruyor olabilir. “İnsanlar multitaskingi iyi bir şey zannediyorlar ama aslında hiçbir şeyi bitiremiyorsun, stresine stres ekliyorsun” diyor Dr. Raymond Casciari. Birçok araştırma kronik stresin hücrelere zarar veren molekülleri tetiklediğini söylüyor, bu da erken yaşlanmaya yol açıyor. Her şeyi bir anda yapmaya çalışmaktansa adım adım işlerinizi bitirmenizi tavsiye ediyor Dr Casciari.

 

Tatlıya çoğu zaman hayır diyemiyorsunuz

Tatlı sevdanız vücudunuza eklediği kiloların dışında yüzünüzü de ciddi bir şekilde yaşlandırır. Dermatolojist Susan Stuart: “Vücudumuzda, her hücrede şeker molekülleri kendilerini protein liflerine yapıştırır. Glycation olarak tanımlanan bu zararlı süreç, parlaklığınızı azaltır, gözaltınızda koyuluklar ortaya çıkarır, şişkinlik yapar, kırışıklık oluşturur ve gözeneklerinizi büyütür. Genç ışıltınızı korumak istiyorsanız tatlıları bırakın.”

 

Geceleri 5 saatten az uykuyla yaşıyorsunuz

“Doğru bir uyku düzeninizin olmaması hem gözaltındaki torbalara yol açar hem de hayatınızı kısaltır” diyor uyku uzmanları. İdeal uyku süresi 7 saat. Eğer gün içinde düşük enerji, psikolojik yorgunluk, dikkat sorunları ve kilo probleminiz varsa yatağa erken girin.

 

TV karşısında oturmayı çok seviyorsunuz

British Journal of Sports Medicine’ın 11 bin Avustralyalı ile yaptığı bir çalışmada, araştırmacılar 25 yaş ve üzerindeki insanlarda her bir saat televizyon izleme süresi için insanın potansiyel yaşama süresinden 22 dakika gittiğini saptadı. Günde ortalama 6 saat televizyon izleyenlerin hiç izlemeyenlere oranla 5 sene az yaşadıkları ortaya çıktı. “Bunun sebebi televizyon izlemekten çok pasif bir şekilde oturup hareket etmemek” diyor Dr Casciari. “30 dakikadan uzun bir süre oturduğunuzda vücudunuz hücrelerinize şeker atmaya başlıyor, bu da kilo almanıza yol açıyor.” Televizyon izliyor da olsanız, ofiste çalışıyor da olsanız her 30 dakikada bir kalkıp biraz yürüyün.

 

Günün büyük bir kısmını oturarak geçiriyorsunuz

Gününün büyük bir kısmını oturarak geçiren insanların, böbrek, kalp ve damar, kanser ve obezite hastalıklarına yakalanma ihtimali daha yüksek. British Journal of Sports Medicine’a göre sık sık egzersiz yapmak bu sağlık sorunlarını önlemeniz ve daha uzun yaşamanız için önemli. Yapılan araştırmalara göre haftada 150 dakika ve üzerinde egzersiz yapanlar yaklaşık 10-13 yıl daha uzun yaşıyor.

 

Göz kremi kullanmıyorsunuz

İyi bir göz kremi, cilt bakımının temeli. Dr Stuart’ın dediğine göre, göz çevresinin cildi daha incedir dolayısıyla yaşınızı daha çok gösterir. Göz çevresini nemli tutmak yaşınızı ciddi ölçüde düşürür. ‘En etkili göz kremlerinin içinde Retin A diye bir vitamin vardır’ diyor dermotolojist Dr. Stuart: “Diğer önemli özellikleri de içinde emoliyan ve nemlendiricilerin olması. Bunlar nemi, antioksidanları, hyaluronik asitleri ve C vitaminini bölgede hapsediyor. Böylece göz çevresindeki deri sıkılaşıp ve ince çizgiler yok oluyor.

 

Güneş kremi kullanıyorsunuz ama yalnızca tatilde

Wake Forest Baptist Tıp Merkezi’nde dermatoloji profesörü Sarah L. Taylor, “Ciltte erken yaşlanmanın en büyük sebebi ultraviyole ışınlara maruz kalmaktır. Ultraviyole ışığı hava bulutlu ve yağmurluyken bile mevcuttur” diyor. Cildinizi dışarı çıkarken her daim güneş kremi sürerek koruyun. Dr. Taylor 30-50 faktör arasındaki kremleri öneriyor.

 

Çok makyaj yapıyorsunuz

Çok fazla makyaj yapmak, özellikle yağ bazlı ürünler cildinizdeki gözenekleri tıkar. Aynı zamanda aromalı, kimyasal ve alkollü cilt bakımı ürünleri de cildin doğal yağlarını yok edip edip kurutabilir, bu da erken çizgiler ve kırışıklıklara yol açar.

 

Yüzünüzü yastığa yaslayarak uyuyorsunuz

Yüzüstü veya yan yatmak, yani yüzünüzü yastığa yaslayarak uyumak kırışıklık ve hızlı yaşlanmaya yol açabilir. Cilt uzmanı ve plastik yüz cerrahı James C. Marotta: “Yüzünüzdeki bağlayıcı dokular ve kollajen yaşlanmayla birlikte güçsüzleşir. Her gece yüzünüzün aynı tarafını yaslayarak uyursanız, o .bölgede kırışıklıklar kaçınılmaz olabilir. Yastığınızdaki kırışık çizgiler de kalıcı olabilir. Sırt üstü yatmaya özen gösterin veya saten bir yastık kılıfı alın.

 

Eviniz hep sıcak

Dışarısı buz gibiyken evin içini fazla ısıtmak havadaki nemi tamamen emiyor. “Bu da kuru ve şiş cilde yol açabilir, zamanla yaşlanma belirtileri de oluşur” diyor Dr Marotta. Alternatif olarak kalorifer peteklerinin üstüne bir kase su koymanızı, böylece yok olan nemi telafi etmenizi öneriyor.

 

İçeceklerinizi pipetten içiyorsunuz

Koyu renkli meşrubatları pipetle içmek dişlerinizde leke bırakmayı önler ama nasıl gözlerinizi kısmak kırışıklık oluşturuyorsa dudaklarınızı büzüştürmek de dudak etrafında erken kırışıklıklara yol açabilir. Dermatoloji uzmanı Janet Prystowsky, “Sigara içerken de benzer bir durum ortaya çıkar” diyor.

 

Tüm yağlardan vazgeçiyorsunuz

Gençlik için bir takım yağlar beslenmede çok önemli. Yağlı balıklarda (somon ve uskumru gibi) kalp dostu omega 3 yağları bulunur. Bu yağlar ceviz ve keten tohumunda da vardır. Omega 3 cildi yumuşak ve enerjik tutar, kırışıklıkları önler. Aynı zamanda kalp ve beyin sağlığı için de çok yararlı. Haftada en az iki kez balık tüketmeye çalışın.

 

Kambur oturuyorsunuz

Bir bilgisayarın karşısında saatlerce kambur oturmanız, omurganızda tehlikeli bir postür oluşturur. Omurga cerrahı Jeremy Smith, “Omurganın bizi desteklemesi için dengeli bir S kavisi var. Yanlış postür ve kambur oturma, omurgayı bu doğal duruşundan uzaklaştırır. Dolayısıyla kaslar, diskler ve kemikler normalden daha çok sıkışır” diyor. Bu kötü duruş ağrı ve yorgunluğa yol açtığı gibi kalıcı şekil bozukluğuna kadar gidebilir. Doğru postürünüzü korumak için bütün gün kendinizi kontrol edin. Kulaklarınız, omuzlarınız ve kalçanız oturduğunuzda dümdüz bir çizgi oluşturmalı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol