Öğretmen Diyarı

Herkesin aklını karıştıran soru! Cezaevine silah nasıl girdi? Özgecan'ın katillerine yapılan saldırının detayları...
Kaynak: DHA-Mehmet SERBES/ADANA
Özgecan Aslan, katili 26 yaşındaki Ahmet Suphi Altındöken ile kendisine yardım eden babası Necmettin Altındöken’in cezaevinde silahlı saldırıya uğraması adalet camiasında da şok etkisi yarattırken cezaevine silahın nasıl girdiği kafalarda soru işareti yarattı


Türkiye’nin e sıkı korunan cezaevlerinden birisi olarak gösterilen Adana’nın Kürkçüler mahallesindeki E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumundaki olay, cezaevlerinin güvenliği meselesini yeniden gündeme getirdi. 

Ahmet Suphi Altındöken ile babası Necmettin Altındöken’in öğlen saatlerinde koğuşta saldırıya uğradıkları ve saldırıyı gerçekleştiren zanlının silah sesleri üzerine koğuşa giren güvenlik görevlilerince gözaltına alındığını bildirildi.Edinilen bilgilere göre, silahı nereden ve nasıl temin ettiği henüz belirlenemeyen zanlı, baba-oğul Altındöken’i vurduktan sonra jandarma ve gardiyanlar tarafından etkisiz hale getirildi.

HANİAĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETTİ
Olay üzerine Adalet Bakanlığı iki müfettiş görevlendirerek olayı araştırmaya başladı.Ağırlaştırılmış müebbet cezasını çarptırılmış olmalarına rağmen ilk bilgilere göre cinayetin başka mahkumların da bulunduğu koğuşta gerçekleştiği yönündeki bilgiler soruları artırdı. Hem baba-oğulun hem de başka mahkumların aynı koğuşta kalmalarının katil zanlısı tutukluların aldıkları cezanın gerekleriyle örtüşmediği ve şüphe uyandıran birçok soru bulunduğu kaydedildi.YANIT BEKLEYEN SORULAR?
Ağırlaştırılmışmüebbet cezası alanların cezalarını özel hücrelerde geçirdiğini belirten hukukçular, “Bu olayda birçok soru işareti bulunuyor. Silah, çok sıkı korunan bir cezaevine nasıl girmiş?Avukatlar ve aileler cezaevinde yakınları ya da müvekkilleriyle görüşmeye geldiklerinde iğneden ipliğe sıkı biçimde aranırken nasıl cezaevine silah sokabiliyorlar? Üstelik ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan kişiler, nasıl olup da ikisi birlikte kalabiliyor ya da başka mahkumlarla birlikte kalabiliyorlar? Bu soruların açıklığa kavuşturulması lazım”dediler.

FOTO: DHA
BAŞSAVCI VE CEZAEVİ SAVCISININ SORUMLULUĞUNDA
Yasa gereği Türkiye’deki cezaevlerinin denetimi ve idaresi, cezaevinin bulunduğu ilin Cumhuriyet Başsavcısı ve varsa görevlendirilmiş cezaevi savcısının sorumluluğunda bulunuyor. Cezaevleriyle ilgili her türlü idari ve denetim işlemi ile diğer hukuksal ve adli süreç savcılar tarafından sürdürülüyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim