Öğretmen Diyarı

Her yaptıkları olaya şifreli mesaj koyan FETÖ’nün şifrelerine, çok şaşıracaksınız!
Konya'da yürütülen FETÖ soruşturmasında, örgütün kendi aralarındaki konuşmalarda kullandıkları şifreler ortaya çıkarıldı. Örgütte muhasebecilik yapan şüpheli A.S, polisteki ifadesinde, Fethullah Gülen'den fazla bahsetmediği için sohbet hocalığından alındığını anlattı.
A.S, muhasebeci olduktan sonra çeşitli kişilerden yapacağı görevin  ayrıntılarını öğrendiğini belirterek, şunları kaydetti: “Paraları nasıl tahsil edeceğim ve not tutacağım konusunda bilgi verildi. Bu işleri yaparken çok fazla tedbirli davranmamız gerektiği söylendi. Para verecek kişinin ismini küçük not kağıdına geçirirken karşısına himmet, burs  ve kurban derisi için kullanılan kodlar yazıldı. Bu konuları telefonda konuşurken  ve not alırken bu şekilde kodlamamız gerektiği bildirildi. Himmete ‘hm', bursa ‘brs', kurban derisine ‘gömlek', senet ve çeke ‘kağıt' ve istişareye ‘çay içme' deniliyor ve yazılıyordu. Polislik sınavlarına girecek üniversite mezunu öğrenciler için ‘pelin', lise mezunu öğrenciler için de ‘polat' kodları kullanılıyordu.”
Kaldığı cemaat evinden Fethullah Gülen'i siyasete çok karışmasından  dolayı eleştirdiği için atıldığına dikkati çeken A.S, bundan sonra hiçbir devlet  kurumunda kendilerinin izni olmadan çalışamayacağının söylendiğini ifade etti.
‘BANA VC DİYORLARDI’

Bir başka şüpheli G.Z. ise emniyetteki ifadesinde Fethullah Gülen'in tüm kitaplarına “pırlanta”, kurallara uymayan vasıfsız elemanlara ise “vc”  kodlarının kullanıldığını bildirdi. Kız arkadaşı olduğu, sigara içtiği, çok fazla gezdiği için kendisine  “vc” dendiğini anlatan G.Z, “Cemaat içerisinde vc, ‘vasıfsız cemaat' isminin kodlaması olarak kullanılırdı. Kısaltması hakaret içeren bir anlam içerdiği için bu isimle hitap ederek benim gibi öğrencileri baskı altında tutmak isterlerdi” dedi.

Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim