Öğretmen Diyarı

Her üniversite mezununu devlete alamayız

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2014 yılı bütçe yasa tasarısını Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunuşunda gündemdeki bir çok konuya ilişkinçarpıcı açıklamalarda bulundu. Şimşek'inaçıklamaları şöyle: "2012 yılında 163 bin, 2013'te 130 bin personel alındı. Bu sürdürülemez. Şu andaüniversiteli nüfusunu yüzde 100'lere ulaştırmaya çalışıyorlar. Yüzde 100'ü üniversitede okudu diye devlete mi alacağız? Kamunun bütün bütçesini personel harcamasına versek yetmez. Okullardanmezun olan her kardeşimizi devlete alamayız.Öğretmen sayıları yirmi binli rakamlardaydı bu yıl 41 bin civarına geldi."


Alan memnun veren memnun


"Batı ülkelerinde vergiyi kaçırmadığını ispat yükümlülüğü devlete değil mükellefe ait. İdare mükellefi çağırır,kaçırmadığını kanıtlamasını ister. Dünyanın en başarılı ülkeleri ABD ve İngiltere'de bu yöntem uygulanıyor. Orada hukuk yok mu? Türkiye'de ise Maliye Bakanlığı mükellefin vergi kaçırdığınıispatlamakla yükümlü. İşveren asgari ücretli gösteriliyor. Maaşını o şekilde gösteriyor. Alan veren memnun nasıl ispatla- yacaksın? Batı'da olsa çapraz denetim yapılıyor. Bizi değerlendirin ama bu hususu da dikkate alın."


Mütevazı bina kiralanabilirdi


"Kirada faaliyet gösteren kamu binalarından ben de rahatsızım. Bu kurumlar kanunla kuruldu. Sonuç-ta bir yerlerde bina kiralamaları gerekiyor. Ben Bakan olarak kamu ne kadar küçülse daha iyi derim. Kamu ne kadar büyürse uzun vadeli gelecek açısından olumsuzdur. Ama buna rağmen kamu gelişi-yor mu, evetgelişiyor. Hizmet binası kiralama için 2012'de 232 milyon lira ödedik. 2013'te ayrılan ödenek 276 milyon lira. 2014 ödeneği ise 330 milyon lira".

Vergi kaçırma oyunu

"Geçen yıl sadece asgari geçim indirimi nedeniyle vazgeçtiğimiz vergi 10.9 milyar liradır. Asgari üc-retten alınan vergi tutarı 2.4 milyar liradır. Özel sektör vergi kaçırmak için çalışanların yüzde 47'sini asgari ücretligösteriyor."

ERDOĞAN SÜZER

 

 
\"Bugün\"
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim