Öğretmen Diyarı

Havuzda boğularak ölen öğretmen için günlük 20 TL ceza!
 Mahkeme heyeti sanıkların ekonomik, kişisel ve sosyal durumlarını dikkate alarak bu cezayı günlüğü 20 TL’den olmak üzere 15’er bin 200’er lira para cezasına çevirip 24 eşit taksitle ödenmesine karar verdi.
Karar, tarafların avukatı tarafından temyiz edilmek üzere Yargıtay’a gönderildi.
Bursa’da oturan Gülten-Fatih Arı çifti, 2013 yılı Ağustos ayında 5 yaşındaki çocukları Ramazan’ı yanlarına alarak tatil yapmak için Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bulunan 5 yıldızlı otele gitti.
Yüzme bilmeyen Gülten Arı, otelin derinliği 85-190 santim arasında değişen havuzda boğulmuş halde bulundu.
İlk müdahalesi burada yapıldıktan sonra ambulansla devlet hastanesine kaldırılan talihsiz öğretmen, doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı.
Bursa’da Ahmet Hamdi Tanpınar Orta Okulu’nda Fen Bilgisi Öğretmeni olarak görev yapan ve ilk kez gittiği belirtilen tatilde boğulan Gülten Arı’nın ölümünden sonra otel yetkililerinden Behçet Morgül ve Ahmet Saray hakkında Ayvalık 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde, ’Dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme neden olmak’ suçundan ceza davası açıldı.
Bilirkişi raporlarını da dikkate alan mahkeme, tutuksuz sanıklar Behçet Morgül ve Ahmet Saray’a ’Taksirle bir kişinin ölümüne neden olmak’ suçundan 2’şer yıl 6’şar ay hapis cezası verdi.
Mahkeme, sanıkların sabıkalarının bulunmaması ve duruşmadaki iyi hallerini dikkate alarak cezayı, 2’şer yıl 1’er ay hapis cezasına düşürüp günlüğü 20 TL’den toplam 15’er bin 200’er lira paraya çevirdi.
Mahkeme cezanın 1’er ay ara ile 24 eşit taksitle ödenmesine, birinde aksama olması halinde diğerlerinin tümünün alınmasına ve ödenmeyen taksit kadar hapiste tutulmalarına karar verdi. Mahkemenin bu kararı taraflarca Yargıtay’a gönderilerek temyiz edildi.
350 BİN LİRALIK TAZMİNAT DAVASI DA AÇILDI
Ölen öğretmenin eşi Fatih Arı’nın Avukatı Ercan Kılıç müvekkilinin Bursa 1’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’ne sanıklar hakkında 350 bin TL tutarında maddi ve manevi tazminat davası açtığını Yargıtay’a gönderdikleri ceza davasının da takipçisi olacaklarını söyledi.

Kaynak: Halil ÖZÇOBAN/ DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim