Öğretmen Diyarı

Hava yolundan ilginç karar!

Özbekistan Hava Yolları tartışmalı bir karar alarak uçağa binmeden önce yolcularını tartacağını duyurdu. Bütün yolcuların bagajlarıyla birlikte tartılacağını söyleyen hava yolları, ağır sayılan yolcuların uçağa binmesine izin vermeyecek.

 
İNSANLARI DA TARTACAKLAR

 

Şirket yolcuların kilolarını açıklamayacağına söz verdi. Fakat bazı aşırı kilolu yolcuların özellikle dolu uçaklarda ve küçük uçaklarda yolcu listesi dışında kalabileceğini de söyledi. Geçiş kapılarına konacak özel tartma aletleriyle hem insanları hem de onların bagajlarını tartacak havayolu, yolcuları kadın, erkek ve çocuk olarak üç kategoriye ayıracak.
 
"KÜÇÜK UÇAKLAR İÇİN KİLO KONTROLÜ ŞART"

 

Havayolu şirketi özellikle küçük uçaklar için hem insanların hem de bagajlarının kilolarını bilmenin önemli olduğunu belirttiği açıklamada "Uluslararası Hava Taşımacılık Birliği'nin kurallarına göre uçuş güvenliğini sağlamak için hava yolları uçuş öncesi kilo tartımı gibi prosedürleri uygulamak zorunda. 

Biz de yolcularımızdan uçağa binmeden önce geçiş kapılarına koyacağımız bir tartıdan geçmelerini isteyeceğiz. Sonuçlar için tam gizlilik garanti ediyoruz. Genel görevimiz olan uçuş güvenliğini sağlamamıza yardım ettiğiniz için teşekkür ederiz." dedi.

 

2013 yılında Samoan Air, yolcularını kilolarına göre ücretlendiren ilk havayolu olmuştu. İnternette yaptıkları rezervasyonlarda kilolarını belirten yolcular, bagajlarının ağırlığını da ekleyebiliyorlar ve kilo aşımında herhangi bir ek ücret ödemiyorlar. Bu sistem, uçak ağırlığının belirlenmesinde ve uçuşların maliyetlerinin planlanmasında etkili oluyor.
 
piramithaber.com
Anahtar Kelimeler:
hava yolundan ilginç karar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim