Öğretmen Diyarı

HANGİ TAŞERON İŞÇİLER KADROYA ALINACAK?

Bir televizyon kanalında canlı yayına çıkan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek taşeron işçilerle ilgili açıklamalarda da bulundu.


Taşeron işçi


Şimşek kadroya alınması düşünülen taşeron işçilerle ilgili olarak, " Esas işte taşeron işçi çalıştırılamaz dedik. Yardımcı işleri hizmet alımı yoluyla yapılabilir, bunu da netleştirdik. Nitekim yakın dönemde esas işte çalıştırılan Kara Yolları işçilerinin önemli bir kısmını kadroya alma sürecini başlattık. Önümüzdeki dönemde peyder pey esas işte çalışan işçileri kadroya alacağız. Mesela, temizlik işi Maliye'nin esas işi değil, onu hizmet alımıyla yapmaya devam edecek. Ama örnek olarak herhangi bir bakanlığın herhangi bir kamu kuruluşunun esas işini yapıp şu anda taşeron konumunda olanlar yani hizmet yoluyla istihdam edilenler kadroya alınacak. Biz zaten kanunu çıkardık, uygulamasına da başladık.” dedi. Karayollarındaki işçiler haklarını yargı da aramış ve aldıkları yargı kararının uygulaması olarak kadroya atanmayı bekliyorlardı.


Asgari ücret


Mehmet Şimşek, muhalefet partilerinin asgari ücretle ilgili vaatleriyle ilgili olaraksa, “Muhalefetin bugünkü söylemi aslında yeni değil. Muhalefet 1990'lardan beri fazla değişmedi. Aslında sayın Demirel'in öğrencileri bunlar. Önceki seçimlerde de benzer içi boş vaatlerde bulundular. 1500 lira asgari ücret ana muhalefetin içi boş bir vaadi. Türkiye'nin istihdam arttırması gerekiyor.” İfadelerini kullandı.


Kamu taşıtlarında israf


Muhalefetin kamuda israf yaşandığı ve kamu taşıtlarında bunun belli olduğu itirazlarına ilişkin olarak tüm araç masraflarının 3,3 milyar lira olduğunu belirtti.


Atanamayan öğretmenler


Atanamayan öğretmenlerin durumuna ilişkin soruya Şimşek, “2003 yılından bu yana, 500 bine yakın öğretmeni atamışız.” şeklinde cevap verdi.

 

memurunyeri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim