Öğretmen Diyarı

Hamileyken bisiklete binilir mi?

Gebelik sırasında bisiklete binilip binilemeyeceği konusunda net bir bilimsel veri yoktur dolayısı ile herhangi bir komplikasyon olmaması durumunda belirli bir süre için bisiklete binmeye devam edebilirsiniz ancak hemen hemen tüm egzersiz çeşitlerinde olduğu gibi gebelik sırasında bisiklete binme konusunda da önemli olan bunu abartmadan yapmaktır.

Gebelerin bu özel dönemleri süresince fiziksel açıdan yeterli ve fit olmaları idealdir. Bunun da tek yolu düzenli ve gebelik için uygun olan egzersizleri yapmalarıdır.

Gebeliğin erken dönemlerinde eğer düşük riski, kanama gibi sorunlar yoksa bisiklete binilebilir ancak önemli olan bu aktivite sırasında gebe olduğunu unutmadan ve vücudun limitlerini zorlamadan bunu yapmaktır.

Gebelik ilerledikçe vücut ağırlığı artacak, denge merkezi yer değiştirecek ve dolayısı ile pedal çevirmek zorlaşacaktır. Bu nedenle büyük gebeliklerde bisiklet önerilmez. Vücut dinamikleriniz çok hızlı değiştiğinden daha çabuk yorulabilir ve daha kolay susuz kalabilirsiniz.

Gebelik sırasında bisiklete binmeye devam etmek istiyorsanız şu önerilere uymanızda yarar vardır. Vücudunuzun sınırlarını zorlamayın. Yorulduğunuz anda daha fazla devam etmeden önce durun ve yeteri kadar dinlenin

  • Denge sağlamakta sıkıntı yaşayabileceğinizi unutmayın
  • Yanınızda mutlaka su bulundurun ve sık sık için
  • Mutlaka kask takın
  • Tercihan bir kalp hızı monitörü edinin ve kalp atım hızınızın dakikada 140 atımın üzerine çıkmasına izin vermeyin
  • Trafiğin yoğun olduğu yerlerde bisiklete binmemeye çalışın
  • Olası bir kaza durumunda ve sonrasında bebek hareketlerinde azalma hissederseniz mutlaka doktorunuza bilgi verin
  • Gebelik büyüdükçe bisiklete binilmesi uygun değildir

Sonuç olarak gebelikte belirli bir süre daha bisiklete binmeye devam edebilirsiniz ancak buna karar vermeden önce mutaka doktorunuzun önerisini ve onayını alın.

 

 

 

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol