Öğretmen Diyarı

Hamile eşini öldürdü,

Salih ÜÇTEPE/ADANA (DHA)

ADANA’da 4.5 aylık hamile eşi 20 yaşındaki Burcu Ç.’yi tabancayla öldüren 27 yaşındaki Mehmet Ç., yargılandığı duruşmada tahrik ve iyi hal indirimiyle 18 yıl 4 ay hapis, ruhsatsız silah taşıma suçundan ise 10 ay olmak üzere 19 yıl 2 ay cezasına çarptırıldı. Karar, Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve ölen kadının ailesinin tepkisi ile karşılandı.


Tatlı imalatçısı Mehmet Ç. ile kaçarak evlenip 1 çocuk sahibi olan Burcu Ç., aşırı kıskançlık ve şiddet gördüğü için baba evine döndü. Mehmet Ç., 10 Eylül’de kayınpederinin evine gidip konuşmak istediğini söyledi. Mehmet Ç., eşi Burcu’yu yanına alarak merkez Seyhan İlçesi’ndeki tarlaya geldi. Mehmet Ç. burada tartıştığı eşi Burcu’yu tabancayla vurarak öldürdü, olaydan 2 ay sonra yakalanan Mehmet Ç. tutuklandı.


KARAR DURUŞMASINA ÇIKTI


Mehmet Ç. tasarlayarak öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle ona yardım ettiği öne sürülen tutuksuz sanıklar Mustafa M., Tahir S. ve Ferhat F. ise yardım suçundan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşmasına çıktı. Tutuksuz sanıklar duruşmaya katılmazken son sözü sorulan Mehmet Ç., eşinin kendisini kardeşi ile aldattığını öne sürerek, "Ben ailemi kurtarmak için her türlü fedakarlığı yaptım. Konuşmak için, kaçırdığım zaman götürdüğüm çiftliğe gittik. Beni kardeşimle aldattığını söyleyince beynimden vurulmuşa döndüm. Tasarlama kastım olsaydı. Bir yere götürür öldürür gömerdim" diye konuştu.

Ölen Burcu Ç.’nin annesi Songül, babası Teber Ö. ise Mehmet Ç.’nin aldatma iddiasının yalan olduğunu, kızlarının evliliği boyunca eşinden şiddet gördüğünü söyledi.


TAHRİK VE İYİ HAL


Mahkeme heyeti, Mehmet Ç.’yi hamile eşini kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi. Cinayeti tahrik altında işlendiğine kanaat getiren mahkeme heyeti, iyi hal indirimi de uygulayarak Mehmet Ç.’yi 18 yıl 4 ay hapis cezası verirken ruhsatsız silah taşımaktan da 10 ay hapse mahkum etti. Tutuksuz sanıklar ise beraat etti.


KARARA TEPKİ


Öte yandan duruşma sonrası Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyesi avukatlar Songül Ö.’ye Anneler Günü nedeniyle çiçek verdi. Songül Ö. ise mahkemenin kararına tepki göstererek gözyaşları arasında çiçeği aldı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği temsilcisi Elif Kara, Mehmet Ç. hakkında uygulanan tahrik indirimine tepki göstererek kadın cinayetlerinde ceza indirimi yapılmamasını istedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol