Öğretmen Diyarı

Hakkını Arayan Madencilere, 6 Yıl Hapis İstemi

Panelvan Minibüse Zarar Verildi İddiası


Soma'daki 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasında ücretlerini ve sosyal haklarını alamayan bir grup madenci Beşyol Kavşağı'nı trafiğe kapattı. İddiaya göre protesto gösterisi esnasında orada bulunan bir süt firmasına ait 10 U 8572 plakalı panelvan minibüs hasar gördü. Ayrıca eylemciler tarafından tartaklandığını iddia eden Cihan Ölmez madenciler hakkında dava açtı.


Protestocu madenciler için, 'kasten zarar vermek' ve '2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet' suçlarından 6'şar yıla kadar hapis cezası istendi.


Haklarında dava açılan 10 işçi, yaşanan maden faciasından 16 ay sonra, Dünya Barış Günü olan 1 Eylül tarihinde mahkemeye çıkacak.


İşçiler Farklı İddialarla Suçlanıyor


Herkesin farklı farklı iddialarla suçlandığını söyleyen işçilerden Eren Malkoç, kendilerinin sadece demokratik haklarını kullandığını söyledi. Malkoç, "Bizi alakasız suçlamalarla sindirmeye, yıldırmaya, susturmaya çalışıyorlar ama başaramayacaklar. Bir kişi için darp suçundan dava açıldı. Diğer arkadaşlarıma da farklı suçlamalar yüklendi. Ben halkı kepenk kapatmaya çağırma ve galeyana getirmekle suçlanıyorum" dedi. 


Sindirme Amaçlı Bir Dava


Sürücünün madencilere silah çektiğini iddia eden işçilerin avukatı Sercan Okur, "Sürücü, madencilerin üzerine aracını sürdükten sonra silahını çıkartıyor. O'na da bir madenci müdahale ediyor. Bunu da savcı darp olarak değerlendirmiş. Bu madenciler ne esnafın işyerine zarar verdi ne de taşkınlık çıkardı. Bu sindirme amaçlı bir dava ama sonuç alamayacaklar" diye konuştu.


İddialar Tutarsızlıklarla Dolu


Açılan davanın talimatla açıldığını söyleyen CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ise, "Davanın açıldığı tarihle dava konusu tarih tutarlı değil. İddianamede cenazelerini alamayan işçilerin protesto ettiği belirtilmiş. Oysa o tarihte zaten cenaze yoktu. İktidar da olsak, muhalefet de olsak o salonda işçilerin arkasında olacağım. Siyasi bir dava olarak görüyorum. AKP ikliminin ortadan kalkmasıyla bu tip utanç davaları da gündemimizden düşecektir" diye konuştu.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim