Öğretmen Diyarı

Hain saldırıyla ilgili kan donduran detaylar ortaya çıkmaya başladı!
 Son bir yıldır yeniden hortalayan terör dün kanlı yüzünü bir kez daha gösterdi. İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nde nöbet değişimine giden çevik kuvvet polislerinin bulunduğu midibüs Vezneciler’den geçerken, park halindeki bombalı araç uzaktan kumandayla infilak ettirildi. Üniversite binaları ile çevredeki işyerlerinin de büyük hasar gördüğü hain saldırıda 6 polis şehit oldu, 5 sivil yaşamını yitirdi. Onlarca kişinin de yaralandığı saldırıyla ilgili 4 kişi gözaltına alındı. Saldırının adresinde polis ekiplerinin yaptığı incelemeler ve MOBESE kameralarından elde edilen görüntüler sonucunda otomobilin bir araç kiralama şirketinden kiralandığı tespit edildi. Aracın 3 gün  tutulduğu Mercan otoparkından alınarak dün sabah patlamanın meydana geldiği yere getirildiği ortaya çıktı. Aracın bölgeye yakın bir yere konuşlanan teröristler tarafından infilak ettirildiği sanılıyor. Uzmanlara göre; aracı patlatan terörist çevik kuvvet aracının gelişinden, kaldırımda yürüyen vatandaşlara kadar tüm detayları saniye saniye izleyip hesap etmiş.
FOTO:Reuters - Patlama sonrası bölge savaş alanına döndü.

FOTO:Reuters – Patlama sonrası bölge savaş alanına döndü.

OTELİN KAPALI OLMASI BİLANÇONUN DAHA DA BÜYÜMESİNİ ÖNLEDİ

Vezneciler’de polis otobüsüne yönelik saldırının meydana geldiği yerde büyük bir otel de bulunuyordu. Şiddetli patlama Metro durağı ve çevresindeki çok sayıda araçta ve işyerinde hasar oluşmasına yol açtı. Patlama noktasına bakan ön cephesinde büyük hasarın meydana geldiği otelin arka çephesindeki camlar bile kırıldı. Bir süredir kapalı olan Celal Ağa Oteli müşteri de kabul etmiyordu.

İşte saldırının meydana geldiği yerin haritası

İşte saldırının meydana geldiği yerin haritası

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Beyazıt Vezneciler’de bombalı araçla gerçekleştirilen terörist saldırıyla ilgili soruşturma başlatttı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu ve Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcı Vekili İrfan Fidan’ında aralarında bulunduğu toplam 7 savcı olayla ilgili görevlendirildi.

Hain saldırıda Kadir Cihan Karagözlü,Duha Beker,Emrah Pekdoğan, Yaşar Özlem, Gökhan Topçu, Ramazan Kırboğa şehit oldu.

Hain saldırıda Kadir Cihan Karagözlü,Duha Beker,Emrah Pekdoğan, Yaşar Özlem, Gökhan Topçu, Ramazan Kırboğa şehit oldu.

SALDIRIYA YAŞAMINI YİTİRİNLER

Hain saldırıda Çevik kuvvette görevli Ramazan Kırboğa, Emrah Pekdoğan, Kadir Cihan Karagözlü, Duha Beker, Gökhan Topçu ve Yaşar Özden şehit oldu.  Elif Tutuş, İnce Esra Tekin,Hakan Tekin,Ahmet Bayraktar ve ismi açıklanmayan bir kişi de yaşamını yitirdi. Saldırıda yaşamını yitirenlerin cenazeleri Adli Tıp Kurumu Morgu'na gönderildi.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

YARALILARDAN 3'ÜNÜN DURUMU AĞIR

Terör saldırısında yaralananlardan Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırılan 6 yaralıdan 2'si taburcu edildi. 2'si polis 6 kişinin İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde, 7'si polis 9 yaralının Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, 2'si polis 4 yaralının da İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde tedavileri devam ediyor. 4 yaralının tedavisi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde sürüyor.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

MOTOR KISMI KALDI!

Bomba yüklü araçtan geriye ise sadece motor kısmının bir bölümü kaldı. Saldırıda hayatını kaybeden sivillerin cenazeleri, aileleri tarafından Adli Tıp morgundan alındı.

ARAÇ KİRALANMIŞ

Saldırının adresinde polis ekiplerinin yaptığı incelemeler ve MOBESE kameralarından elde edilen görüntüler sonucunda otomobilin bir araç kiralama şirketinden kiralandığı tespit edildi.
Hürriyet’ten Toygun Atilla’nın haberine göre ise kiralık otomobil şirketindeki GPS kayıtlarını ellerinde bulunan MOBESE görüntüleri ile karşılaştıran İstanbul Polisi, Mercan'daki katlı otoparkın izine ulaştı. Teröristler tarafından kiralanan otomobil 29 Mayıs-2 Haziran arasında Mercan'daki kat otoparkına park edilmişti. Otoparka 72 lira ücret ödeyen teröristler daha sonra aracı başka bir yere götürdü. Renault marka otomobil dün sabah da Vezneciler'e götürülüp park edildi. Mercan'daki kat otoparkında incelemeleri sürdüren İstanbul Terörle Mücadele Şubesi polisleri, güvenlik kamerası kayıtlarından hain saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin görüntülerini de elde etti.

Kaynak: DHA


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim