Öğretmen Diyarı

Güvenlik nedeniyle TEOG sınavına giremediler

Mazıdağı İlçesi'ne bağlı Balpınar Mahallesi ile Derik İlçesi'ne bağlı Zeytinpınar Mahallesi'nde yaşayan 2 aile arasında, 19 Nisan tarihinde mera yüzünden çıkan silahlı kavgada Nezir Kaya, Süleyman Kaya ile Kahraman Esen yaşamlarını yitirirken, 6 kişi de yaralandı. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi gören yaralılardan Kemal Kaya da dün yaşamını yitirdi, ölü sayısı 4'e çıktı.


MAHKEME GİZLİLİK KARARI ALDI


Olay sonrası güvenlik güçlerinin yaptığı çalışma sonrasında Susam Mezrası'nda 8, Balpınar Köyü'nde de 3 olmak üzere toplam 11 kişi gözaltına alındı. 11 kişi de çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu.


Olayla ilgili başlatılan soruşturma devam ediyor. 4 kişinin ölümü, 5 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayla ilgili devam eden soruşturma için mahkeme gizlilik kararı aldı.


4 ÇOCUK TEOG SINAVINA GİREMEDİ


Derik İlçesi'ne bağlı Zeytinpınar Mahallesi Susamlı Mezrası'nda yaşayan Şeyhmus Esen, Rabia Yetiştiren, Şadiye Özyılmaz ve Asiye Dem, güvenlikleri sağlanamadığı için bugün yapılan TEOG sınavına giremedi. 4 öğrencinin ilçe merkezindeki İbrahim Fidanoğlu Ortaokulu'na gidemedikleri belirtildi.


Öğrenci velileri, yaşanan olay yüzünden çocuklarının psikolojisinin bozulduğunu ancak buna rağmen TEOG sınavına girmek istediklerini söyledi. Veliler, buna rağmen görüştükleri okul yöneticilerinin bu taleplerine olumlu cevap vermediğini ifade etti.


Bugün sınava girmesi gereken Şeyhmus Esen'in babası Seyfettin Esen, "Mezramızdaki olaylar nedeniyle çocuklarımızı ne okula, ne de sınavlara gönderemedik. Dün Derik merkezde okudukları okul yöneticileriyle görüştük. Çocuklarımızın emekleri boşa gitmesin diye sınavlara girsin istedik. Ama girişimlerimiz sonuçsuz kaldı. Can güvenliği sağlanamadığı için çocuklarımız sınavlara giremediler" dedi.


Rabia Yetiştiren'in babası Osman Yetiştiren de "Ne yapacağız? Mezramızda 4 çocuğumuz bu günkü TEOG sınavına gireceklerdi. 4 öğrencimizden, 2'sinin babaları olaylar nedeniyle cezaevindeler. Çocuklarımız bu psikolojiyle sınavlara girecekti. O da olmadı, sınavlara giremediler" diye konuştu.

Doğan Haber Ajansı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim